Święta – co robić, aby na zleceniu poczuć się jak w domu

Stało się, zdecydowałaś się wziąć zlecenie na święta, decyzja zapadła i nie ma od niej odwrotu. W tym roku, być może pierwszy raz w życiu, spędzisz święta poza domem – w dodatku w obcym kraju, z obcymi ludźmi. To nie będzie łatwe doświadczenie, ale może z niego płynąć wiele dobra. I wcale nie musisz czuć się wtedy obco i samotnie. 

Adwent – czas przygotowań

Adwent to czas oczekiwania na święta, które dla wielu Polaków są najważniejsze w roku. Będąc na zleceniu możesz zacząć celebrować ten czas już na początku grudnia, warto to robić, aby poczuć świąteczny nastrój. Pomogą Ci w tym przedświąteczne porządki, słuchanie adwentowych lub okołoświątecznych piosenek (zwłaszcza po polsku) oraz przygotowywanie świątecznych dań. Już teraz możesz upiec piernik lub świąteczne ciasteczka i nastawić zakwas na barszcz. Jeśli jesteś katoliczką, włącz się w modlitwę adwentową i weź udział w rekolekcjach – w polskich kościele lub w sieci. Te działania pozwolą na duchowe przygotowanie się do świąt.

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta

Jeśli porządki już za Tobą, zabierz się za przygotowanie świątecznych dekoracji. Sprawdź czy w domu seniora są jakieś ozdoby choinkowe, jeśli ich brakuje kup je lub zrób własnoręcznie. Możesz poszukać inspiracji w sieci lub zaserwować sobie powrót do lat dzieciństwa i przygotować tradycyjne ozdoby, które znasz z czasów podstawówki. Potem wystarczy już tylko kupić choinkę. Ta żywa wypełni zapachem całe mieszkanie, a wdychając jej zapach z zamkniętymi oczami, na pewno poczujesz się jak w domu.

Polskie dania

Na wigilijną kolację przygotuj tradycyjne świąteczne potrawy. Karp, śledzie z cebulką, czerwony barszcz z uszkami czy kompot z suszu na pewno pozwolą poczuć się jak przy własnym stole. Atmosferę świąteczną warto chłonąć wszystkimi zmysłami – także poprzez podniebienie. 

Hej kolęda, kolęda!

Bez czego Polacy nie wyobrażają sobie świąt? Bez kolęd! Możesz ich słuchać, możesz śpiewać. Kolędy na pewno pozwolą poczuć się jak w domu. Dodatkowo muzyka łagodzi obyczaje, może więc pozytywnie wpłynąć na nastrój seniora. 

Przygotuj prezenty

Prezenty dają podwójną radość – ludzie cieszą się gdy je dostają i gdy je wręczają. Przygotuj dla seniora choćby drobny upominek, może być przygotowany własnoręcznie. Uśmiech na twarzy podopiecznego na pewno przypomni Ci święta, kiedy sama byłaś dzieckiem. Prezenty mają moc, warto to wykorzystać.

 

Bądź z bliskimi w kontakcie

Zadzwoń do rodziny, połącz się z bliskimi na skype, pozwól złożyć sobie świąteczne życzenia i… pamiętaj, że robisz to właśnie dla nich. Przecież twój wyjazd na zlecenie był decyzją podjętą po to, aby Wam wszystkim żyło się lepiej. Za pieniądze zarobione w tym czasie kup prezenty rodzinie i… sobie! Należy Ci się! 

Nie bój się łez

W tym szczególnym dniu wszystko będzie Ci przypominać o domu i o najbliższych. Nie broń się przed wzruszeniem, które pojawi się gdy będziecie sobie z najbliższymi składać życzenia. Przełam przesłany przez nich w liście opłatek. Płacz do woli, łzy mają moc oczyszczenia i pamiętaj, że niebawem będziecie razem.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!