Przed Tobą pierwszy wyjazd do pracy jako opiekunka osoby starszej. Podpowiadamy, co zabrać ze sobą do Niemiec.

Przed Tobą pierwszy wyjazd. Formalności domknięte, data wyjazdu ustalona. Pozostało już tylko spakować walizkę. Co do niej włożyć? Bez czego się nie obejdziesz, a co lepiej zostawić w domu? Pakując się z naszą listą, na pewno będziesz przygotowana na każdą ewentualność.  

Dokumenty i informacje

Bez względu na to gdzie i na jak długo wyjeżdżasz, musisz spakować dokumenty. Dowód osobisty i/lub paszport, prawo jazdy, kartę do bankomatu. Jeśli transport organizujesz sobie indywidualnie, nie zapomnij o bilecie.

Przygotuj sobie również listę ważnych numerów telefonów i listę adresów. Powinnaś mieć zawsze pod ręką numer telefonu do koordynatora.

Leki i dokumentacja medyczna

Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki, zabierz je ze sobą. Omów wcześniej ze swoim lekarzem na jak długo wyjeżdżasz, odpowiednio wcześnie poproś o recepty i wykup lekarstwa. Zabierz ze sobą również dokumentację medyczną, żeby w razie koniczności skorzystania z wizyty u lekarza móc przedstawić historię choroby.

Wszystko, co ułatwi kontakt

Spakuj telefon i urządzenia elektroniczne, z których korzystasz (tablet, laptop) wraz z ładowarkami. Jeśli korzystasz  z telefonu na kartę zorientuj się gdzie korzystniej ją doładować. Posiadasz transfer danych? Sprawdź u operatora czy korzystanie z internatu za granicą wiąże się z dodatkowymi opłatami i czy nie musisz zwiększyć limitu.

Wszystko, co ułatwi komunikację

Punkt ważny  zwłaszcza dla tych opiekunek, które nie czują się pewnie mówiąc po niemiecku. Na pierwszy wyjazd dobrze zabrać słownik polsko-niemiecki, przydatne mogą być również rozmówki polsko-niemieckie, które zawierają popularne zwroty i związki frazeologiczne.

Odzież, obuwie

Przygotowując się do każdego pobytu poza domem, musisz zabrać ze sobą odzież i wszelkie przedmioty potrzebne do higieny osobistej. Przed spakowaniem walizki zdobądź informacje o miejscu, do którego się wybierasz, sprawdź jaki panuje tam klimat, jakiej pogody możesz się spodziewać. Klimat w Niemczech niewiele różni się od tego w Polsce, ale jadąc na zlecenie np. w Alpy Bawarskie trzeba liczyć się z nieco innymi warunkami atmosferycznymi. Spakuj wygodne buty i ubrania, ale pamiętaj, że przydać może się też przynajmniej jeden bardziej formalny strój.

Polskie książki i prasa

Choć pobyt w Niemczech jest świetną okazją do szlifowania języka i warto korzystać z możliwości czytania niemieckiej prasy, to dobrze zabrać na wyjazd polską książkę lub ulubioną gazetę. Taki drobiazg  może ulżyć w tęsknocie za krajem.

Osobiste drobiazgi

Jeśli w walizce masz jeszcze trochę miejsca, zachęcamy do zabrania kilku drobiazgów, które stworzą w nowym miejscu domowy klimat. Może być to ramka ze zdjęciem najbliższych, ulubiony jasiek czy kubek do kawy.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!