Rezygnacja ze szteli w trybie nagłym

Opiekunka seniora zjawia się w jego domu po to, aby sprawować nad nim opiekę. Nie może opuścić miejsca pracy, nie może dopuścić do tego, żeby senior, który nie jest samodzielny, pozostał bez nadzoru. Od tego zależy przecież zdrowie, a czasem nawet życie podopiecznego. Czy są sytuacje kiedy można opuścić sztelę?

Kiedy nie można opuścić szteli?

Zawód opiekunki jest zawodem szczególnie wymagającym i bardzo odpowiedzialnym. Miejsca pracy, którego centrum jest przecież drugi człowiek, nie można opuścić z błahego powodu. Argumentami nie mogą być tęsknota za domem czy fakt, że opiekunce nie podoba się miejsce, w którym ma zamieszkać i sprawować opiekę nad seniorem.

Kiedy można opuścić sztelę?

Istnieją sytuacje, które pozwalają opiekunce na wyjazd w trybie nagłym, należą do nich:

  1. Pogorszenie stanu zdrowia opiekunki – nie tylko podopieczny może podpuść na zdrowiu, opiekunka również może ulec wypadkowi, albo jej stan może się pogorszyć, może np. wymagać pobytu w szpitalu. Opiekunki zatrudnione przez GoWork posiadają ubezpieczenie, które pozwala na leczenie w Niemczech, ale jeśli zachodzi taka potrzeba opiekunka może też wrócić do Polski.
  2. Pogorszenie stanu zdrowia osoby bliskiej – osoby bliskie, które zostają w Polsce również mogą chorować. Nagłe pogorszenie stanu zdrowia czy wypadek również mogą być powodem opuszczenia szteli, zwłaszcza gdy opiekunka jest jedyną osobą, która może sprawować nad bliskimi opiekę.
  3. Śmierć osoby bliskiej – zdarza się niestety i tak, że opiekunka dostaje telefon, w którym jest informowana o śmierci kogoś bliskiego, w takiej trudnej sytuacji może ona oczywiście pojechać do Polski, a po pogrzebie zdecydować czy jest w stanie wrócić na zlecenie.
  4. Radosne, nieplanowane wydarzenie – po przeciwległej do śmierci stronie stoi nowe życie. Ono również może być powodem do opuszczenia szteli. Opiekunka może się starać o zwolnienie ze szteli gdy np. urodzi jej się wnuk, zwłaszcza jeśli poród jest przedwczesny, a opiekunka nie mogła tego przewidzieć.
  5. Sytuacje losowe – sytuacje losowe, w których zagrożony jest majątek opiekunki, takie jak pożar czy powódź również mogą być powodem do opuszczenia miejsca pracy.

Co zrobić kiedy musisz opuścić sztelę?

Szteli nigdy nie można opuścić nagle i bez zapowiedzi. Jeśli pojawią się okoliczności, które skłaniają Cię do opuszczenia miejsca pracy koniecznie poinformuj o tym swojego koordynatora. Koordynator poinformuje rodzinę podopiecznego i prawdopodobnie ona przejmie opiekę na najbliższe godziny lub dni. Koordynator zapewni Ci też powrót do Polski, a jeśli sytuacja tego wymaga znajdzie też zastępstwo na twoje miejsce. Pamiętaj, że tylko potwierdzenie przez koordynatora, że możesz opuścić sztelę daje Ci możliwość opuszczenia domu podopiecznego.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!