Kiedy opiekunka tęskni

Wyjeżdżając za granicę w celu zarobkowym zazwyczaj mamy dylemat, czy podołamy obowiązkom, czy damy radę się porozumiewać, czy przyswoimy język i zwyczaje jakie panują w kraju. Rzadko kiedy skupiamy się na sferze emocjonalnej, bo przecież chcemy dobrze, chcemy zarabiać, aby godnie żyć.

Praca w Niemczech jest przecież rzut beretem od Polski, daje nam nowe możliwości, wyższe zarobki, ale to nie tylko praca, to przede wszystkim rozłąka. Rozłąka z krajem, z najbliższymi, ze swoim otoczeniem. A następnie zamieszkanie w obcym domu, z obcymi ludźmi.

Tęsknota, co to takiego?

Tęsknota to stan emocjonalny, uczucie braku kogoś lub czegoś, co jest dla nas bardzo ważne. Często wiąże się z kolejnym stanem emocjonalnym, smutkiem, żalem. Pojawia się, kiedy bardzo brakuje nam kogoś lub czegoś ważnego w naszym życiu.

Kilka sposób jak ulżyć sobie w tęsknocie.

  •  Myśl pozytywnie.

Kiedy masz gorszy dzień, tęsknisz, zadajesz sobie pytanie, po co mi to było? Pamiętaj, za jakiś czas wrócisz do Polski, może na urlop, może na Święta a może po prostu już na stałe. Wiadomo, wyjechałaś do pracy, było to dla Ciebie ważne, chciałaś zarobić, nie wyjechałaś od tak dla przyjemności. Wyjechałaś z jakiegoś powodu, w jakimś celu, warto spisać swoje cele na kartce, wówczas może to pozytywnie wpłynąć na nasze emocje. Ponadto, spójrz też w drugą stronę, możesz lepiej poznać język, kulturę naszych sąsiadów. Masz szansę „za darmo „zwiedzić Niemcy. W całym „problemie „można znaleźć trochę pozytywów. 

  • Daj czas swoim emocjom 

Kiedy przychodzi gorszy etap pozwól sobie na te emocje, to ważne, aby przeżywać i te dobre i złe. Jeśli masz potrzebę, płacz, jeśli chwila w samotności działa kojąco, w miarę możliwości zapewnij ją sobie. Jeśli potrzebujesz się wygadać, porozmawiaj z kimś. Pozwól aby Twój organizm się rozładował. 

  • Utrzymuj kontakt. 

Podczas wyjazdu wiadomo, fizyczna rozłąka jest wpisana w ryzyko zawodowe, ale w dzisiejszej dobie możemy mieć z najbliższymi kontakt na co dzień. Warto skorzystać z komunikatorów, dzwonić, pisać do siebie. I przede wszystkim prowadzić wideokonferencje, które mogą sprawić, że poczujemy się jakby bliska nam osoba była obok. 

  • Zorganizuj czas

Mimo, że wyjechałaś do pracy, to wiadomo, masz też swój wolny czas, masz do tego prawo jak również zapisy w umowie. Wykorzystaj go dobrze, skup się na sobie, zwiedzaj, czytaj książki, chodź do kina, biegaj, baw się, po prostu żyj. 

  • Poznawaj ludzi, spędzaj z nimi czas.

Człowiek potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem i to, że pracujesz z seniorem, że masz z nim kontakt nie oznacza, że zapewnia Ci to potrzeby towarzyskie, dlatego warto zawiązywać nowe znajomości. Możesz poszukać w okolicy Polaków, możesz to zrobić w internecie, możesz pójść do polonijnych ośrodków, możesz zapytać swoją agencje czy w pobliżu mieszkają opiekunki Polki. A może uda Ci się nawiązać kontakt z ludźmi z Niemiec? W każdym razie, wyjdź do ludzi a tęsknota pewnie się zmniejszy. 

To nasze podpowiedzi, nie musisz z nich korzystać, ale może czasem warto? Ponadto to Ty wiesz, jaki sposób walki z tęsknota najlepiej zdaje u Ciebie egzamin, jedna osoba w takim momencie potrzebuje wyciszenia, druga aktywności. W każdym razie pamiętaj, jesteś ważna i zadbaj o swoje emocje, opieka nad Seniorem jest również ważna, ale nie zapominaj o sobie i swoich potrzebach. 

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!