Boże Narodzenie w Niemczech – blog – opiekunka.gowork.pl

Informacje o Niemczech – Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to bardzo ważne święto na całym świecie. Jest to wyjątkowy, magiczny czas, który kojarzy nam się z czasem spędzonym wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi. W różnych zakątkach, są różne tradycje dla Państwa przygotowaliśmy kilka charakterystycznych tradycji panujących w Niemczech.

Boże Narodzenie u naszych sąsiadów to jedno z najważniejszych i najbardziej rodzinnych Świąt w roku. Przygotowania zaczynają się już 4 tygodnie wcześniej, czyli w pierwszą niedzielę adwentu. W domach możemy znaleźć adwentowe wianki z gałązek jodły lub świerku, które są przystrojone fioletowymi wstążkami i czterema świeczkami. Zieleń jodły ma symbolizować nadzieję, fiolet wstążek refleksję nad przeszłością, zaś świeczki to światło. Świeczki zapala się stopniowo, zaczynając od pierwszej niedzieli adwentu i stopniowo w każdą następna niedzielę zapalamy kolejną. Kiedy palą się już wszystkie cztery oznacza to, że Boże Narodzenie już przyszło.

Dzieci inaczej celebrują czas adwentu, dostają od rodziców lub kalendarzyki adwentowe w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami, z które dziecko każdego dnia może wyjąć słodką niespodziankę.

Kolejnym zwyczajem w domach Niemieckich jest stawanie w okach światełek, kolorowych gwiazdek lub figurek wykonanych z papieru. Ważnym elementem, w każdym domu jest oczywiście choinka, która często pojawia się dużo szybciej niż w polskich domach. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie z kultury niemieckiej wywodzi się tradycja ubierania choinki. Początki tej tradycji sięgają XV i XVI wieku, i wywodzą się z Nadernii. Świerk miał symbolizować drzewko życia, które było dostępne dla ludzi od narodzin Chrystusa. Koło choinki w niemieckich domach znajdziemy również mały model stajenki z drewnianym żłobkiem.

Niemcy z okazji świąt pieką ciasteczka imbirowe w kształcie ludzików lub domków. W wielu miastach niemieckich odbywają się kiermasze bożonarodzeniowe, na których jest niepowtarzalna atmosfera. Na straganach można kupić ozdoby choinkowe, lampki, prezenty, słodycze i inne przedmioty związane ze świętami. Na kiermaszu wszędzie słychać kolędy, można napić się grzanego wina i zjeść potrawy i ciasta świąteczne.

Święta zaczynają się od 25 grudnia, dzień Wigilii to jeszcze czas ostatnich przygotowań i dlatego, też kolacja 24 grudnia nie jest jeszcze bardzo wystawna. Podaje się kiełbasę, sałatkę kartoflaną oraz różnego rodzaju potrawy z kapusty kiszonej. Nie ma też tradycji pasterki, do kościoła Niemcy wybierają się dopiero w pierwszy dzień świąt, a po mszy zaczyna się ucztowanie. Dzieci dostają talerze pełen owoców i słodyczy. Życzenia są składane bez dzielenia się opłatkiem, nie ma miejsca dla niezapowiedzianego gościa, a pod każdy talerzyk wkłada się pieniążek co ma zapewnić dobrobyt przez cały rok dla całej rodziny. Dzieci nie muszą czekać na pierwszą gwiazdkę aby odpakować prezenty, i nie zostawia się ich pod choinką ale są układane na stole.

Ulubioną potrawą świąteczną w czasie świąt to pieczona gęś, popularna jest również pieczona kaczka lub indyk. Najpopularniejszym ciastem bożonarodzeniowym jest strucla, jest to rodzaj ciasta drożdżowego z dużą ilością bakalii. Niemcy bardzo lubią śpiewać kolędy i muzykować wspólnie z rodziną. Pomimo tego, że statystyki pokazują, że przywiązanie do religii z roku na rok spada to święta Bożego Narodzenia nadal są obchodzone zgodnie z tradycją, w rodzinnej atmosferze.   

 

Bożonarodzeniowy słowniczek:

das Weihnachten Boże Narodzenie
Das Plätzchen ciasteczko imbirowe
Die Weihnachtsmärkte kiermasz bożonarodzeniowy
Die Glühwein grzane wino
Der Weihnachtsstollen strucla świąteczna
Die Geschenke prezenty
Frohe Weihnachten, Fröhliche Weihnachten Wesołych Świąt!
 Der Weihnachtsbaum choinka bożonarodzeniowa
der Advent adwent 
die Weihnachtsbaumkugeln / Christbaumkugeln bombka na choinkę
der Nikolaus / der Weihnachtsmann mikołaj
das Christkind Dzieciątko Jezus
das Weihnachtslied kolęda 
das Geschenk prezent 
die Weihnachtskrippe szopka
sich auf die Festtage freuen cieszyć się z nadchodzących świąt
zum Gottesdienst gehen iść na mszę
sich an den Tisch setzen siadać do stołu
gratulieren składać życzenia
den Weihnachtsbaum schmücken stroić choinkę
Weihnachtslieder singen śpiewać kolędy
im Familienkreis feiern świętować w rodzinnym kręgu
sich Glück und Gesundheit wünschen życzyć sobie szczęścia i zdrowia
sich alles Beste wünschen życzyć sobie wszystkiego najlepszego

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!