Nie wszystko jest tym, czym się wydaje
Objawy spożywania alkoholu, w tym upojenia alkoholowego mogą przybierać bardzo różnorodną formę. Niektóre z nim mogą być mylone z objawami choroby. Senność lub nadpobudliwość, zaburzenia równowagi, niewyraźna mowa mogą być zarówno symptomami choroby, skutkami przyjmowanych leków jak i konsekwencjami spożywania, a nawet nadużywania alkoholu. Trzeba uważnego obserwowania, żeby przekonać się skąd biorą się takie właśnie objawy.
Różne twarze alkoholizmu
Alkoholik nie musi spożywać dużych ilości alkoholu, nie musi doprowadzać się do stanu upojenia alkoholowego. Sygnałem alarmowym jest spożywanie alkoholu w stałych odstępach czasu i brak umiejętności funkcjonowania bez niego. Alkoholik nie musi spożywać mocnych alkoholi, można uzależnić się od każdego rodzaju trunku. Jeśli więc senior sięga do domowego barku codziennie, nie umie zasnąć bez wypicia piwa lub codziennie sięga po kieliszek wina „na lepsze trawienie”, to zdecydowanie wymaga to przyjrzeniu się sprawie.
Co robić, gdy wiesz, że senior sięga po alkohol?
Jeśli wiesz lub podejrzewasz, że senior sięga po alkohol, powinnaś zgłosić to jego bliskim oraz lekarzowi prowadzącemu. Rodzina seniora może reagować w najrozmaitszy sposób. Bliscy mogą być wdzięczni za to, że zauważyłaś problem albo zignorować tę informację. Mogą też uznać, że alkohol to przyjemność, której nie można seniorowi odmówić.
Fakt spożywania przez podopiecznego alkoholu powinnaś zgłosić także lekarzowi prowadzącemu lub poprosić o przekazanie tej informacji najbliższą rodzinę. Alkohol wchodzi w interakcję z wieloma lekami, a jego spożywanie może wywoływać działania niepożądane oraz być zagrożeniem dla zdrowia i życia podopiecznego. Lekarz, wiedząc, że senior sięga po używki porozmawia z pacjentem. Jeśli nie uda się wykluczyć alkoholu, lekarz może zaordynować zmianę lub odstawienie leków.
Kiedy podejrzewać uzależnienie?
Choć samo spożywanie alkoholu przez seniora może okazać się problemem, to dużo większe trudności zaczynają się w momencie, kiedy pojawia się uzależnienie od alkoholu.
Istnieje kilka faz alkoholizmu, a pierwszych z nich trudno dostrzec, że ktoś jest uzależniony, problem zaczyna być widoczny, kiedy jest już zaawansowany. Alkohol staje się dla uzależnionego nieodłącznym elementem życia, sposobem na poprawę samopoczucia, człowiek nie potrafi bez niego funkcjonować. W takim stanie osoba uzależniona potrzebuje pomocy z zewnątrz. Z uzależnieniem trudno poradzić sobie w pojedynkę, potrzebne leczenie, w tym wsparcie doświadczonych terapeutów.
Rola opiekunki
Jeśli wiesz, że twój podopieczny jest uzależniony lub podejrzewasz, że może być, koniecznie zawiadom rodzinę. Jeśli nie przyniesie to skutku, poszukaj pomocy w instytucjach, które mogą oferować wsparcie. Jeśli nie wiesz gdzie ich szukać, zasięgnij porady lekarza lub pielęgniarki, którzy odwiedzają seniora. Dobrze znają system i z pewnością będą zorientowani gdzie można szukać pomocy.