Praca w Święta – blog – opiekunka.gowork.pl

Porady dla opiekunki – praca w święta

Czas tak szybko biegnie… zbliżają się kolejne Święta Bożego Narodzenia. Jest to czas, który kojarzy się przede wszystkim z rodzinną atmosferą, i czasem spędzonym z najbliższymi. Większość osób inaczej nie wyobraża sobie innego spędzania świąt niż z rodziną. Ale jest wiele zawodów, które mają w tym czasie również są zmuszeni pracować.

Praca w charakterze opiekuna osób starszych często zmusza do spędzania świąt daleko od rodziny. Wielu opiekunów spędza czas poza granicami kraju. Pamiętajmy jednak, że nie należy tego traktować jako czasu smutnego i pozbawionego magii świąt. Jeżeli komuś poświęcimy swój czas i zdecydujemy się na spędzanie czasu z osobami starszymi i często samotnymi, na pewno zostanie nam to kiedyś zrekompensowane.

Seniorzy, u których przebywają opiekunowie, to osoby które potrzebują wsparcia i opieka bez wzglądu na to czy jest to czas świąt czy też nie. Opiekun, który zdecyduje się spędzić święta z podopiecznym jest często jedyną osobą, z którą mogą zasiąść przy świątecznym stole. Dlatego należy to traktować jako coś, co dajemy od siebie innym. Dajemy tym osobom szansę na spędzenia świąt w miłym towarzystwie. A czy nie najważniejsze w życiu jest to, co możemy dać innym od siebie?

Zdarza się jednak, że mamy sytuację odwrotną. To osoby, które pracują jako opiekunowie są osobami samotnymi. Wyjazd na czas świąt daje możliwość spędzenia Bożego Narodzenia w rodzinnej atmosferze, z dala od problemów. Czasem rodzina jest od siebie daleko i nie ma możliwości spotkania się w okresie świąt, więc może w tym czasie lepiej poświęcić ten czas innej osobie, niż samotnie spędzać święta w domu. A do świętowania można znaleźć okazję przez cały rok.

Polacy są bardzo przywiązanie do tradycji, inaczej jest wśród Niemieckiego społeczeństwa, w którym tradycja świąt spędzania z najbliższymi jest mniej istotna. Nasi sąsiedzi czas świąt traktują bardziej jak szansę na wypoczynek, okazję do wyjazdu np. do jakiegoś egzotycznego kraju. Dlatego osoby starsze zostają na ten czas same i tym bardziej potrzebują opieki. To właśnie wtedy podopieczni szczególnie odczuwają osamotnienie i brak bliskich im osób, a jedynym towarzyszem ich życia staje się wówczas opiekunka z Polski.

 

Również dla opiekunek w tym szczególnym okresie praca nie jest łatwym wyborem. Powstaje dylemat: zostać w rodzinnym domu, czy wyjechać do pracy daleko i do obcej osoby, która potrzebuje opieki.

Zwykle osoby pracujące w charakterze opiekuna osób starszych decyduje się na wyjazd tuż po świętach ale jest też całkiem spora grupa osób, które są ciekawe zagranicznych tradycji spędzania świąt Bożego Narodzenia. Lecz głównym powodem spędzania świąt za granicą jest chęć podreperowania domowego budżetu. W tym okresie agencje wypłacają świąteczne premie aby docenić trud włożony opiekę i choć trochę zrekompensować rozłąkę rodziną.

Wyjazd na czas świąteczny zależy od wielu czynników, od osobistej sytuacji opiekuna, od tego czy oferta jaką zaproponuje firma jest na tyle atrakcyjna, aby zdecydować się na wyjazd i od chęci osoby decydującej się na pracę. Dlatego, taki wyjazd należy odpowiednio przemyśleć i uzgodnić z rodziną szczegóły tak, aby potem nie było takiej sytuacji, że opiekun chce zjechać bo jednak woli być na święta z rodziną. W sytuacji gdy opiekun zażąda zjazdu do Polski, rodzi się poważny problem dla agencji. A Senior, który liczył na naszą pomoc zostaje sam bez niezbędnej opieki.

Nasza propozycja to zrobienie listy „za i przeciw”, odpowiednie przygotowanie psychiczne przed takim wyjazdem szczególnie jeżeli jest to nasz pierwszy na okres świąt. Musimy liczyć się z tym, że ktoś na nas czeka i nas potrzebuje i nie było by dobrze, żeby ta osoba poczuła się zawiedziona. Nikt nie chce w okresie być sam i pamiętajmy o tym aby móc podejmować przemyślane decyzje.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!