Jesień i zima to trudny czas dla osób starszych, chorych i mało sprawnych fizycznie. Podpowiadamy, jak zniwelować przykre skutki zimowej aury u naszych Seniorów.

Jesień i zima to trudny czas dla osób starszych, chorych i mało sprawnych fizycznie. Długie wieczory i zmienna aura nie tylko ograniczają możliwość przebywania na świeżym powietrzu i sprawiają, że seniorowi dni się dłużą, ale bezpośrednio wpływają też na samopoczucie. Osoby starsze często są meteoropatami i dużo dotkliwiej niż młodzi odczuwają wahania temperatury.

Seniorowi wiecznie zimno

Zdecydowana większość osób starszych odczuwa chłód dotkliwiej niż osoby młode i zdrowe. Możesz więc być prawie pewna, że senior potrzebuje przynajmniej jednej warstwy ubrania więcej niż Ty, zarówno wtedy, kiedy przebywacie na powietrzu, jak i wtedy, kiedy zostajecie w domu. Powinnaś mieć to na uwadze także wtedy, kiedy opiekujesz się seniorem, który nie komunikuje swoich potrzeb werbalnie.

W domu ubieraj seniora tak jak siebie, a oprócz tego zakładaj mu sweter lub serdak oraz ciepłe skarpety. Zadbaj też o to, aby koc był zawsze w pobliżu.

Dieta

W okresie zimowym należy zadbać o to, aby senior spożywał większą  ilość ciepłych posiłków.  Doskonale sprawdzą się rozgrzewające zupy i dania jednogarnkowe, które mają tę dodatkową zaletę, że można je odgrzewać  i jeść przez 2-3 dni a nawet wekować.

Senior powinien spożywać też owoce i warzywa, które dostarczą witamin. Warto wybierać produkty sezonowe, zimą koniecznie cytrusy. Oprócz świeżych warzywa zaleca się również podawanie kiszonek.

Uzupełnieniem takiej diety będą ciepłe napoje, np. herbata z miodem, cytryną i imbirem.

Wyjścia na zewnątrz

Zimą należy zapewnić seniorowi możliwość przebywania na świeżym powietrzu tak samo jak o każdej innej porze roku. Lekarze zalecają, aby zimą dzieci i osoby starsze przebywały na dworze przynajmniej 2 godziny każdego dnia! Z zimowego spaceru zwalania jedynie silny, porywisty wiatr, temperatura poniżej -15 stopni Celsjusza lub intensywne opady. Jak mówi przysłowie, nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania. Wychodząc z seniorem na spacer wybierz dla niego ubranie, które będzie chroniło przed mrozem i wiatrem. Ubierz podopiecznego „na cebulkę”, aby w razie potrzeby móc zdjąć jedną warstwę. Pamiętaj też o czapce, szaliku i rękawiczkach.

Uwaga ślisko

Upadki są dla seniorów bardzo niebezpieczne, a o te zimą nietrudno. Wychodząc z seniorem na spacer zadbaj o odpowiednie obuwie nie tylko dla niego, ale także dla siebie. Musisz być przecież dla podopiecznego, dosłownie, oparciem.

Buty powinny mieć grubą podeszwę, która izoluje od chłodu i jest antypoślizgowa. Można zaopatrzyć się również w specjalne antypoślizgowe nakładki na obuwie.

Zdrowie psychiczne

Zimą osoby starsze częściej niż latem zapadają na depresję. Wszystkiemu winien jest brak słońca. Słońce pozwala zachować odpowiedni poziom witaminy D w organizmie oraz ma wpływ na ilość wytwarzanej przez organizm melatoniny. Melatonina to hormon, którego wytwarzanie stymulowane jest przez ciemność i blokowane przez światło. Im mniej światła, tym bardziej człowiek staje się senny, apatyczny, osowiały, a stąd do depresji już nie daleko.

Zadbaj więc o to, aby senior miał dostęp do światła dziennego. Jeśli stan zdrowia nie pozwala mu wyjść na spacer, zwróć szczególną uwagę na to, aby do pomieszczenia wpadało światło dzienne. Odsłaniaj firany i zasłony, często też wietrz pokój podopiecznego.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!