Opiekunka idealna. Jak dążyć do ideału. Które cechy są najistotniejsze.

Choć aby zostać opiekunką osób starszych nie trzeba spełniać żadnych szczególnych wymagań, od kandydatów nie wymaga się określonego wykształcenia czy nawet znajomości języka, to dobra opiekunka powinna posiadać cechy charakteru, które predysponują ja do takiej pracy. To przede wszystkim empatia, wrażliwość i cierpliwość.

Czy opiekunka musi znać język obcy?

Opiekunka podejmująca pracę za granica musi oczywiście mieć możliwość komunikowania się z podopiecznym, oznacza to, że znajomość języka jest konieczna. Firma Go Work daje jednak szansę na pracę również tym osobom, które nie znają języka niemieckiego. Jeśli chcesz pracować jako opiekunka, firma wyśle Cię na kurs, na którym nauczysz się podstaw języka. Nie martw się jeśli na chwilę obecną nie jesteś w stanie ponieść kosztów takiego wyjazdu, Go Work zrobi to za Ciebie, a Ty zwrócisz koszty kursu z wynagrodzenia, które otrzymasz za swoją pracę. Co ważne, firma nie potrąci kosztów całości z jednej pensji, ale rozłoży je na raty.

Czy opiekunka musi posiadać odpowiednie wykształcenie, doświadczenie i referencje? 

Aby zostać opiekunką nie musisz spełniać żadnych szczególnych wymogów formalnych. Nie ważne jakie masz wykształcenie. Doświadczenie w pracy z osobami starszymi lub chorymi na pewno będzie atutem, ale również nie jest wymagane.

Owszem, pojawiają się zlecenia, których podjąć mogą się tylko osoby z doświadczeniem i referencjami, ale wiele ofert pracy skierowanych jest także do osób, które dopiero chcą zacząć pracę w charakterze opiekunki.

Jaka musi być opiekunka?

Nie każdy może i nie każdy powinien pracować w charakterze opiekuna. To praca szczególna, wymagająca i niełatwa. Daje ogromną satysfakcję i jest dobrze wynagradzana, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że opiekun, aby sprostać wyzwaniu jakim jest opieka nad seniorem musi być zdrowy i silny, powinien też wykazywać określone cechy charakteru.

Co jest ważne w pracy opiekuna?

Zdrowie i siła

Praca opiekuna wymaga siły i dobrego zdrowia. Często zdarza się, że podopieczny potrzebuje pomocy przy wstawaniu i zabiegach higienicznych. Czasem to osoba leżąca, którą trzeba podnieść, umyć i przebrać. To wszystko wymaga nie tylko siły psychicznej, ale również dobrej kondycji fizycznej.

Empatia i wrażliwość

To chyba najważniejsze cechy opiekuna. Trudno byłoby wykonywać tę pracę komuś, kto nie potrafi wczuć się w sytuację podopiecznego i okazać współczucia.

Cierpliwość i tolerancja

Podopieczni są schorowani, często mają problemy z pamięcią. Wszelkie wykonywane wokół nich czynności wymagają cierpliwości i zrozumienia, te cechy musi mieć każdy opiekun.

Asertywność i opanowanie

Osoby starsze bywają jak dzieci, są wymagające, a czasem nawet zbyt roszczeniowe. Trzeba umieć odróżnić ich potrzeby od zachcianek i w razie czego umieć powiedzieć „nie”.

Odpowiedzialność i sumienność

Praca z drugim człowiekiem, który w dodatku jest od nas zależny, to zawsze praca bardzo odpowiedzialna. Od tego czy wykonujemy swoje obowiązki ze starannością i zaangażowaniem często zależy stan zdrowia podopiecznego.

Samodzielność

Opiekunka zatrudniona w Go Work zawsze może liczyć na pomoc koordynatora, jednak w codziennych obowiązkach nikt jej nie odciąży, nikt nie podejmie za nią decyzji, których podejmowanie wymaga opieka nad osobą straszą. Dlatego opiekunka musi być samodzielna.

Pracowitość i uczciwość

To cechy pożądane w każdym zawodzie i przy wykonywaniu każdego rodzaju pracy, my także ich oczekujemy. Opiekunka powinna być uczciwa wobec seniora, jego rodziny i firmy, w której jest zatrudniona.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!