Zapomniałam podać lek! Co teraz?

Nawet najlepszej opiekunce zdarza się o czymś zapomnieć, coś zaniedbać czy coś przegapić… Jeśli zapomnisz włączyć seniorowi jego ulubiony serial, skutki będą niezauważalne i w żaden sposób nie zagrożą jego życiu i zdrowiu. Ale już pominięcie dawki leku może nieść za sobą niebezpieczne dla zdrowia i życia konsekwencje. Co zrobić, gdy zapomnisz podać seniorowi lek?

Po pierwsze, nie panikuj

Przeciętny senior zażywa każdego dnia co najmniej kilka różnych leków. Są wśród niech medykamenty przyjmowane w różnych dawkach i z różną częstotliwością, niektóre podaje się raz dziennie, inne rano i wieczorem, są też takie, które wymagają podawania tylko w wybrane dni tygodnia. W takiej sytuacji pomyłki mogą się po prostu zdarzać. Co robić, kiedy zapomnisz podać seniorowi lek? Po pierwsze nie panikuj, jest mała szansa, żeby jednokrotne pominięcie dawki leku mogło zaszkodzić podopiecznemu.

Sprawdź ulotkę, zadzwoń do lekarza

Jeśli przypomnisz sobie o zapomnianym leku w ciągu kilku godzin od pory, w której należało go podać najlepiej będzie po prostu podać pominiętą dawkę. Większość leków można podawać z marginesem czasowym. Jeśli pominiętą dawkę zauważyłaś dopiero wyjmując z blistra kolejną tabletkę, prawdopodobnie dawkę należy pominąć. Zanim jednak podejmiesz decyzję o tym co robić, zapoznaj się z treścią ulotki lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Większość ulotek leków zawiera informację o tym co zrobić gdy pominie się dawkę. Jeśli ulotka nie ma polskiej wersji językowej, a Ty nie radzisz sobie ze zrozumieniem treści po niemiecku, możesz poszukać ulotki w internecie. Możesz też zawsze zadzwonić do lekarza, który opiekuje się seniorem lub skontaktować się z przychodnią, w której się leczy, personel powinien być w takich sytuacjach bardzo pomocny.

Pominięta tabletka – kiedy szczególnie zwrócić uwagę na stan seniora?

Pominięcie tabletki nie powinno stanowić większego problemu, są jednak schorzenia, które po pominięciu tabletki będą wymagały monitorowania stanu podopiecznego. Tak jest np. w wypadku nadciśnienia tętniczego, na które cierpi wielu seniorów. Jeśli zapomniałaś podać tabletkę na nadciśnienie, a od czasu jej podania minęło już kilka godzin, pierwszą rzeczą, którą zrobisz powinno być zmierzenie ciśnienia. Jeśli odczyt z ciśnieniomierza wskaże wartości poza normą, należy podać kolejną dawkę leku. Jeśli jednak ciśnienie jest w normie, można poczekać do kolejnej pory podawania leku, monitorując ciśnienie co kilka godzin, żeby móc zadziałać w razie konieczności. Jeśli ciśnienie jest w normie, dawkę można pominąć. Kolejnej dawki nie można podawać bez zbadania stanu podopiecznego, gdyż wtedy skróci się czas podanie leków między dawkę zapomnianą, a kolejną podawaną, gdyż może prowadzić to do nadmiernego obniżenia ciśnienia. Szybkie i znaczne obniżenie ciśnienia może doprowadzić do zawrotów głowy, omdleń czy spowolnienia akcji serca.

Dla seniora zauważalne może być także pominięcie podania leków przeciwbólowych. Podopieczny może wtedy narzekać na ból, pojękiwać, być rozdrażniony. Pominiętą dawkę leku należy podać, aby ulżyć mu w cierpieniu, przedtem należy jednak zapoznać się z treścią ulotki i upewnić, że nie zaszkodzi to przyjmującemu lek.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!