W pracy opiekunki ważna jest umiejętność obsługi urządzeń medycznych. Większość z nich jest Ci dobrze znana i nie masz problemu z ich obsługą. Dziś prezentujemy urządzania, które pomagają monitorować stan zdrowia seniora, przypominamy też ich niemieckie nazwy.
Termometr – das Thermometer
Termometr to najpopularniejsze urządzenie medyczne, dostępne w każdym domu. Kiedyś bardzo popularne były termometry rtęciowe, jakiś czas temu zastąpiły je urządzenie wypełnione inną rozszerzalną cieczą, jednak i one odchodzą do lamusa. Dziś korzystamy przede wszystkim z termometrów elektrycznych, których główną zaletą jest łatwość stosowania i precyzyjny pomiar. Termometry elektryczne mogą być dotykowe i bezdotykowe, przeznaczone są do mierzenia temperatury w różnych miejscach na ciele – najczęściej na czole lub w uchu. Coraz częściej spotkać można jednak termometry służące do pomiaru na powiece lub na szyi. Termometrem elektrycznym można mierzyć nie tylko temperaturę otoczenia (powietrza) i temperaturę cieczy (np. herbaty w kubku lub wody w wannie).
Ciśnieniomierz – das Blutdruckgerät
Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem, na które cierpi wielu seniorów, dlatego tak wielu z nich wymaga monitorowania wartości ciśnienia, służy do tego ciśnieniomierz. Rozróżniamy aparaty automatyczne, półautomatyczne i zegarowe. Ciśnieniomierze mogą występować jako urządzenia naramienne lub nadgarstkowe. Najczęściej spotykane aparaty to naramienne ciśnieniomierze automatyczne. Rękaw urządzenia wystarczy zapiąć na ramieniu i nacisnąć przycisk, który uaktywnić pomiar, reszta zadzieje się automatycznie. Pomiar zostanie dokonany i zapisany w pamięci aparatu.
Pulsometr / pulsokymetr – der Herzfrequenz-Messgerät
Pomiar pulsu dokonuje się automatycznie, równolegle z pomiarem ciśnienia, kiedy używamy ciśnieniomierza. Jednak niektórzy seniorzy, którzy cierpią na choroby układu krwionośnego i/lub oddechowego wymagają częstych pomiarów pulsu, w takich sytuacjach z pomocą przychodzi pulsokymetr. Służy on do pomiaru wysycenia krwi tlenem, czyli tak zwanej saturacji. Innym dodatkowym parametrem mierzonym przez pulsoksymetr jest częstotliwość pracy serca, czyli puls (wartość tętna PRbpm). Badanie pulsu jest ważne, gdyż wynik pomiaru pulsoksymetru może ostrzec przed hipoksemią (niedotlenieniem), czyli zbyt niską zawartością tlenu we krwi tętniczej. Brak dostatecznej ilości tlenu w organizmie może spowodować nieodwracalne zmiany w pracy wielu narządów, a także doprowadzić do śmierci.
Glukometr – der Zuckerspiegelmesse
Cukrzyca to kolejne schorzenie, które często dotyka osoby starsze. Wielu seniorów wymaga monitorowania glikemii czyli badania poziomu cukru we krwi, właśnie do tego służy glukometr. Nakłucie palca pozwala pobrać kroplę krwi, z której dokonuje się pomiaru. Badania jest proste i trwa zaledwie kilka sekund, krew umieszcza się na specjalnym pasku pomiarowym. Ważne jest aby paski były odpowiednio przechowywane, trzeba również zwracać uwagę czy nie minął termin ich przydatności do użycia. Coraz bardziej popularne stają się gleukometry bezinwazyjne, które nie wymagają pobierania krwi. Glukometr bez nakłuwania składa się ze specjalnego sensora pomiarowego, który przykleja się na okolicę przedramienia. Glukometry występują też w postaci klipsów zapinanych na ucho. Oba urządzenie wykorzystują metody pomiaru glukozy, oparte na analizie elektromagnetycznej termicznej bądź ultradźwiękowej przepływającej krwi. Odczytu dokonuje się, zbliżając do sensora urządzenie skanujące, które analizuje otrzymane dane i wyświetla wynik.
Wszystkie wymienione urządzenia występują w domach seniorów od wielu lat, ich obsługa nie powinna sprawiać Ci problemów. Pamiętaj jednak, że nawet rzeczy uznawane powszechnie za łatwe, mogą wydać Ci się skomplikowane, nie bój się więc pytać. Rodzina seniora i opiekunka, którą zmieniasz na pewno pomogą rozwiać wątpliwości.