Zła sztela, czyli jaka?

Przez dziesięciolecia uczono nas, że nie należy narzekać, ale pokornie znosić to, co przynosi los. Rodzice uczyli nas, że pracę trzeba szanować. Do dziś Polakom zdarza się mawiać, że przecież zawsze może być gorzej. To wszystko sprawia, że czasem, kiedy czujemy się źle zastanawiamy się czy nie przesadzamy, czy nie oczekujemy zbyt wiele. Czy sztela może być zła? Zła, to znaczy jaka?

Zła sztela – stan zdrowia podopiecznego

Jako złą sztelę opiekunki określają często takie miejsce, w którym trafiają na podopiecznego w bardzo złym stanie zdrowia. Praca z nim jest trudna, jest jej dużo i trudno o satysfakcję, gdyż z góry wiadomo, że stan seniora się nie poprawi, a jedynie będziesz się pogarszał. Nie ma w tym niczyjej winy, po prostu stan seniora jest jaki jest. W takim wypadku nic nie da się zrobić. Jeśli zlecenie jest zgodne z opisem, należy je po prostu odbyć. Można oczywiście dojść do wniosku, że praca nas przerasta. W sytuacji, w której wiemy, że nie podołamy, można skontaktować się z konsultantem i poprosić o wsparcie.

Zła sztela – charakter podopiecznego

Zdarza się, że senior jest w całkiem dobrym stanie zdrowia, ale ma takie usposobienie, które uniemożliwia normalną pracę. Może okazać się gburowaty, niegrzeczny, chamski, a czasem nawet agresywny. Na formach dla opiekunek możemy znaleźć wpisy, z których wynika, że seniorzy bywają agresywni słownie, ale i fizycznie. Z relacji opiekunek wynika, że zdarza się nawet, że dochodzi do sytuacji, w której opiekunka została uderzona przez podopiecznego.
Jeśli problemem jest rażąca niezgodność charakterów możesz skontaktować się ze swoim opiekunem. Jeśli dochodzi do przemocy zawiadom nie tylko opiekuna, ale również rodzinę seniora i policję.

  Zła sztela – uciążliwa rodzina

  Czasem problemem jest nie sam podopieczny, ale jego otoczenie. Dzieci, wnuki czy inne osoby z bliskiego otoczenia potrafią skutecznie uprzykrzyć życie opiekunce. Jeśli ktoś z bliskich seniora wymaga od Ciebie wykonywania obowiązków, które nie są zgodne z umową, jest niekulturalny lub zachowuje się w sposób nieodpowiedni, zawiadom koordynatora wyjazdu.

  Zła sztela – złe warunki pracy

  Bywa i tak, że problemem nie są ludzie, lecz samo miejsce. Opiekunki piszące na forach tematycznych zwracają uwagę, że zdarza się, iż warunki do zamieszkania są inne niż przedstawione w ogłoszeniu. Z ogłoszenia wynika np., że opiekunka będzie mieszkała w pokoju na parterze, a okazuje się on chłodnym pokojem w suterenie. To rzadkie sytuacje, które najczęściej dotyczą wyjazdów indywidulanych lub takich, które organizują nierzetelne firmy, ale może się to zdarzyć każdemu. O takiej sytuacji oczywiście także informujemy konsultanta.

  Zła sztela czyli jaka?

  Należy pamiętać, że „zła sztela” to określenie bardzo ogólne, które nie zawsze oddaje charakter zlecenia, a jedynie preferencje opiekunki. Wiele zależy od naszych oczekiwań i własnej oceny. Dlatego jeśli czytasz, że jakaś sztela jest zła, sprawdź co dokładnie miała na myśli osoba, która wydała taką opinię. Być może aspekty, które były dla niej ważne, dla Ciebie okażą się zupełnie nieistotne.

  Szybki kontakt!
  +
  Wyślij!