Jak spędzić Wszystkich Świętych z osoba starszą
1 listopada to szczególne święto. W naszej kulturze i religii funkcjonuje w sposób, który skłania do zadumy i refleksji. Jest to dla nas czas odwiedzania grobów bliskich nam zmarłych, ustawiania na nich kwiatów i zniczy, czas wzmożonej modlitwy za tych, którzy odeszli.
Wszystkich Świętych oczami seniora
Czas ten może być szczególnie trudny dla osób starszych, zwłaszcza tych, które są samotne. Początek listopada staje się naturalnie momentem, w którym senior powraca do wspomnień o tych, którzy odeszli. Takie wspomnienia mogą powodować smutek i żal, budzić tęsknotę, a to może wpłynąć na obniżenie nastroju, a nawet doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.
Osoby starsze i chore często myślą też w tym okresie o własnej śmierci, o tym, że sami niebawem odejdą. Dlatego tak ważne jest, aby nie pozostawiać ich samych ze swoimi myślami, aby być obok i pomóc im przejść przez ten czas.
Jak pomóc seniorowi?
W opiece nad osobą starszą najważniejsze jest, aby wyczuć jej potrzeby. Naszym zadaniem jest pomyśleć „czego ja bym potrzebował, gdybym był stary, chory i samotny”. Większość osób starszych potrzebuje rozmowy, chce wspominać swoich bliskich, chętnie o nich opowiada. Najlepsze co możemy zrobić, to słuchać. Możemy zaproponować naszemu podopiecznemu wspólne oglądanie rodzinnego albumu ze zdjęciami. Najważniejsze to być obok i reagować na potrzeby. Zamiast snuć domysły warto zapytać czy osoba, której pomagamy chciałaby w jakiś szczególny sposób spędzić ten dzień i uszanować jej wolę.
Dobrym pomysłem jest też (jeśli mamy taką możliwość) odwiedzenie grobów, których senior z racji swojego stanu zdrowia odwiedzić nie może.
Czy wszędzie jest tak samo?
My, Polacy jesteśmy bardzo przywiązani do religii i tradycji. To dlatego we Wszystkich Świętych przez cmentarze w Polsce przelewa się morze ludzi, a groby zastawione są kwiatami i zniczami. Nie wszędzie jednak 1 listopada jest dniem tak bardzo świątecznym.
Niemcy to kraj dużo bardziej niż Polska zróżnicowany pod względem religii i kultury. Wszystkich Świętych nie jest tam świętem tak popularnym jak w Polsce, a na cmentarzach nie ma tłumów. Tylko w części kraju dzień ten jest wolny od pracy.
Wielu Niemców traktuje Wszystkich Świętych jako dodatkowy dzień odpoczynku. Tradycyjnym niemieckim ciastem, które nasi zachodni sąsiedzi pieką tego dnia jest strucla.
A co z Halloween?
Ponieważ Niemcy są dużo bardziej niż Polska zróżnicowani kulturowo, musimy być przygotowani na to, że do naszych drzwi mogą zapukać przebierańcy, którzy krzyczeć będą „Süßes oder Saures” (cukierek albo psikus).
Omów ze swoim podopiecznym czy chce wpuścić dzieciaki do domu i czy powinnaś poczęstować je cukierkiem. Niektórzy seniorzy mogą zupełnie nie znać tej ciągle nowej tradycji, inni mogą być do niej nastwieni sceptycznie, ale większość powinna ucieszyć się na widok roześmianych, przebranych dzieciaków.
„