Aktywność fizyczna osób starszych. Sport dla seniorów- tak, czy nie.

„Mens sana in corpore sano” już w starożytności wiedzieli, że ruch to zdrowie, radość, ale i przedłużenie młodości. Aktywność fizyczna jest ważna na każdym etapie życie. Od najmłodszych lat dzieci czynnie uprawiające sport rozwijają się lepiej i „zdrowiej się chowają”, niż rówieśnicy stroniący od ruchu. Łatwiej im również przychodzi nauka, ponieważ dotleniony mózg chłonie więcej i szybciej pracuje. Odpowiednio dobrany rodzaj sportu do naszych preferencji, stanu zdrowia i trybu życia jest niezwykle istotny. Na każdym etapie naszego życia.

Aktywność fizyczna u osób starszych, odgrywa równie ważną rolę, jak u ludzi młodych. Już ćwicząc 2 razy w tygodniu po 20 minut dotleniamy swój organizm, a co za tym idzie zmniejszamy się ryzyko zachorowań na osteoporozę, cukrzycę. Minimalizujemy również ryzyko wystąpienia zawału serca.

Nie każda aktywność jest jednak dobra dla danego człowieka. Kluczowe jest tutaj  jednak dobranie odpowiednich ćwiczeń do wieku, ale i aktualnego stanu zdrowia naszego podopiecznego. Bezwzględnie należy więc nasze plany skonsultować z prowadzącym lekarzem.

Aktywność w starszym wieku powinna być umiarkowana, ale też taka, żeby uwydatniała potrzebną energię. Ważna jest tu przede wszystkim regularność ćwiczeń, gdyż właśnie regularne ćwiczenia usprawniają pracę wszystkich układów i narządów. Jednorazowe „zrywy” mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Regularne ćwiczenia wzmocnią układ kostny, a także usprawnią ich działanie. Dzięki ćwiczeniom zmniejszy się ryzyko zachorowania na osteoporozę, która jest najczęstszym występującym schorzeniem u osób starszych (zwłaszcza kobiet). Odpowiedni ruch jest również zbawienny dla kręgosłupa, który podczas wysiłku fizycznego jest bardziej dotleniony, dlatego jest lepiej podtrzymywany między innymi przez mięśnie, które również dostają porządny zastrzyk tlenu w trakcie wykonywania ćwiczeń. Takie ćwiczenia są ważne nie tylko dla kondycji naszego podopiecznego. Dzięki wysiłkowi poprawi się samopoczucie seniora, gdyż endorfiny, które są wydzielane podczas treningu skutecznie na nie wpływają.

Na początku starsza osoba może mieć pewne obiekcje i obawy związane z uprawianiem sportu. Może się upierać, ze nie ma siły, lub najzwyczajniej w świecie "zasłoni" się swoim wiekiem, mówiąc wprost " jestem już na to za stary, ja się do tego nie nadaje". Czasem wynika to z ogólnej niechęci do zmian, a czasem podyktowane jest obawą przed np. upadkiem. Wato jedna „powalczyć” z uporem i przekonać podopiecznego, że aktywność  fizyczna jest absolutnie dla każdego, a w wieku starszym, jest wręcz wskazana.

Mięśnie osób starszych wiotczeją, co niesie ze sobą ryzyko pełnej niesprawności, lekiem na to jest właśnie ruch, który skutecznie wzmacnia mięśnie.

Jak zatem zachęcić naszego seniora do aktywności fizycznej? Na początku powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i stopniowo przekonywać osobę starszą do choćby częstszego wychodzenia na  krótkie spacery. Dopiero później, gdy już nasz podopieczny sam uzna, że przebywanie na świeżym powietrzu mu służy i że jest gotów zwiększyć już swoją aktywność fizyczną, choćby i przez częstsze marsze po parku, możemy śmiało zaproponować  już jakieś inne czynności zwiększające aktywność. Warto zaangażować w sport nie tylko naszego seniora, ale i siebie. Starszej osobie nie tylko będzie łatwiej załapać "sportowego bakcyla" z osobą, którą ją zna i wspiera, ale  będzie jej po prostu łatwiej. Przede wszystkim nie będzie się czuła skrępowana, a wspólnie spędzony czas, podczas aktywności fizycznej, będzie się kojarzył bardzo pozytywnie. Joga, taniec, spacery, to wszystko jest jak najbardziej wskazane. W wielu siłowniach, powstały specjalne zajęcia, które są dedykowane właśnie seniorom.

Takie zajęcia mają na celu nie tylko poprawienie kondycji fizycznej u starszych osób, ale chodzi tu również o poprawienie kondycji psychicznej. Będąc w grupie, człowiek bardziej się motywuje, jest radośniejszy. Zrobi coś dla ciała, ale i ducha. Wspólne tematy do rozmów, podobny wiek, i przede wszystkim wspólny wszystkim cel – zdrowie. To wszystko podtrzymuje w regularnym przychodzeniu na zajęcia. A to przełoży się na lepszą jakość życia.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!