Senior też może mieć hobby- czyli jak ważna jest aktywność w starszym wieku.

Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym.

Stephen King

Ludzie bez hobby twierdzą często, że nie odnaleźli swojej pasji i nie byli w stanie rozwinąć zainteresowań, gdyż nie mieli na to czasu. Osoby starsze, które nie pracują, a często nie mają też innych obowiązków na brak czasu nie narzekają. Jesień życia jest doskonałym momentem na zajmowanie się tym, co sprawia przyjemność.

Dlaczego warto mieć pasję?

Pasja sprawia, że czujemy się szczęśliwi, pozwala zachować sprawność umysłu, dodaje energii, poprawia nastrój, pozwala lepiej zorganizować czas, jestem lekiem na szarą rzeczywistość, bo pozwala się od niej oderwać. Właśnie dlatego każdy z nas powinien znaleźć coś, czemu będzie mógł się oddawać bez reszty.

Posiadanie hobby jest bardzo ważne także w przypadku osób starszych. Seniorzy często narzekają na to, że czas im się dłuży. Warto pomóc starszej osobie znaleźć jakieś zainteresowanie. Ma to szereg plusów dla samego seniora, który może skupić się na czymś innym niż własne problemy, ale też dla opiekuna. Szczęśliwy senior, to senior, który wymaga mniej opieki, jest sprawniejszy i lepiej radzi sobie z codziennymi obowiązkami.

Jak szukać pasji dla seniora?

Po pierwsze pytaj. Rozmawiaj ze swoim podopiecznym o tym, co lubił w młodości, czym się zajmował, co sprawiało mu radość.

Po drugie proponuj. Przygotuj kilka propozycji i próbuj seniorowi pokazać, że są atrakcyjne.

Po trzecie pokaż co lubisz. Pokaż swojemu podopiecznemu czym Ty się interesujesz, być może przejmie on twoje zainteresowania.

Jaka pasja dla seniora?

Czytanie

Czytać może każdy. Czytanie pozwala zachować sprawny umysł, pobudza wyobraźnię. Zadbaj o to, aby senior czytał przy odpowiednim oświetleniu, w okularach lub posługując się lupą. Przygotuj dla niego książki z odpowiednio dużą czcionką. To wszystko pozwoli zadbać o wzrok seniora. Jeśli senior widzi bardzo słabo lub stracił wzrok, czytaj mu na głos.

Pisanie

Ludzie starsi są najlepszym źródłem wiedzy o czasach, których my nie pamiętamy. Namów seniora, aby spisywał swoje wspomnienie. Możesz nagrywać jego opowieści. Takie historie będą wspaniałą pamiątką.

Rękodzieło

Osoby starsze często dotykają choroby, które mają wpływ na ich sprawność fizyczną, w tym także na sprawność dłoni. Prace manualne są doskonałym sposobem na poprawienie sprawności dłoni. Senior może malować, rzeźbić czy haftować. Doskonale sprawdzi się lepienie z gliny czy masy solnej.

Sport

Każda aktywność fizyczna przekłada się na sprawność ciała, dlatego warto zachęcać seniora do ruchu. Wystarczy spacer lub proste ćwiczenia w domu. Jeśli masz wątpliwości czy senior może wykonywać dane ćwiczenia, porozmawiaj z jego lekarzem.

Spacer to też aktywność fizyczna, zabieraj więc podopiecznego na spacery.

Krzyżówki, sudoku, kalambury

Proponuj seniorowi rozwiązywanie łamigłówek, które skutecznie zajmują umysł, pozwalają ćwiczyć pamięć i koncentrację.

Śpiew, gra na instrumencie

Osoby starsze mogą odkryć w sobie pasję muzyczną. Nawet jeśli twój podopieczny nigdy nie grał na żadnym instrumencie, może się okazać, że sprawi mu to olbrzymią radość. Na naukę przecież nigdy nie jest za późno.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!