Witamina ze słońca

W Polsce znaczna część społeczeństwa cierpi na niedobry witaminy D. sprzyja temu nieodpowiednia dieta oraz brak czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Witamina D pochodzi bowiem z syntezy skórnej i powstaje pod wpływem działania promienie słonecznych.  

Witamina D a słońce

Badania wykazują, że aby zapewnić sobie odpowiedni poziom witaminy D3, w naszej szerokości geograficznej należy przebywać na słońcu przynajmniej 15-20 minut w godzinach intensywnego nasłonecznienia i mieć odsłonięte minimum 18% ciała (np. twarz, szyja, dekolt, dłonie, przedramiona). Słońce w Europie środkowej jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom witaminy D w okresie do kwietnia, do września. 

Seniorzy, którzy są w kiepskim stanie zdrowia często w ogóle nie opuszczają 4 ścian domu, a  co za tym idzie, nie w są w stanie  samodzielnie wyprodukować odpowiedniej dawki witaminy D3, która ma ogromne znaczenia dla ich funkcjonowania. Dlatego osobom powyżej 65 roku życia zaleca się suplementowanie witaminy D 3 przez cały rok.

Znaczenie witaminy D3

Witamina D3 jest niezwykle ważna dla seniorów, wpływa na funkcjonowanie wielu narządów i układów. 

Badania wykazują, że większość chorób układu pokarmowego przebiega przy niedoborach witaminy D3. Nie wiadomo, czy to choroby wywołują niedobór, czy niedobór wywołuje choroby. Wykazano jednak, że niski poziom witaminy D3 utrudnia leczenie, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. 

Zauważano również korelację między niskim poziomem witaminy D3, a poziomem wapnia. Witamin D3 reguluje bowiem gospodarkę wapniowo-fosforanową w organizmie, a brak wapnia wpływa na  łamliwość kości gdyż odpowiada za ich strukturę i wytrzymałość. Ubytek masy kostnej prowadzi natomiast do osteoporozy. 

Dodatkowo wapń ma znaczenie dla funkcjonowania mięśni a nawet trzustki. 

Niedobory witaminy D3 sprzyjają również rozwojowi chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, miażdżyca i choroby naczyniowe. 

Niewystarczająca ilość witaminy D3 może przyczynić się również do rozwoju choroby Parkinsona, schizofrenii oraz obniżenia nastroju. 

Skąd czerpać witaminę D3? 

Poza wspomnianą ekspozycją na słońce i suplementacją, dla poziomu witaminy D3 znaczenie ma również  odpowiednia dieta. Witamina D3 znajduje się przede wszystkim w tłustych rybach, takich jak węgorz, łosoś. Śledź czy dorsz. W mniejszej ilości znajduje się również w żółtku jaj i w żółtym serze.  Aby jednak dostarczyć do organizmu jej odpowiednią ilość, należałoby spożywać te produkty w bardzo dużych ilościach. Przebywanie na słońcu jest najprostszą, najtańszą i najskuteczniejszą metodą dostarczenia tej niezwykle ważnej witaminy. 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!