Czy senior musi mieć swojego geriatrę?

Geriatria to ciągle jeszcze nowa gałąź medycyny. Geriatrów jest wciąż niewielu, a szkoda, bo ta interdyscyplinarna specjalizacja jest w naszym starzejącym się społeczeństwie bardzo potrzebna. Czy konieczne jest aby senior był pod opiekę geriatry? 

Kim jest geriatra? 

Geriatra to lekarz pierwszego kontaktu, który zajmuje się leczeniem chorób wieku starczego. Najczęściej jest to lekarz internista inaczej nazywany lekarzem rodzinnym lub lekarz chorób wewnętrznych, gdyż te specjalizacje łączą leczenie różnych chorób, a geriatra musi zajmować się pacjentem kompleksowo. Geriatra zajmuje się profilaktyką starzenia i leczeniem chorób charakterystycznych dla wieku starczego. Jest wiec trochę internistą, trochę kardiologiem, diabetologiem, fizjoterapeutą, a nawet psychiatrą, gdyż geriatra musi skupić się nie tylko na stanie fizycznym, ale i psychicznym pacjenta.  

W teorii geriatra jest lekarzem dla osób wieku 65+, jednak najczęściej leczy pacjentów po 75 roku życia. 

Czy geriatra jest potrzebny?

Geriatria jest stosunkowo młodą specjalizacją i nadal nie wszyscy zauważają konieczność istnienia takiej profesji. Geriatrzy są jednak społeczeństwu bardzo potrzebni, zwłaszcza, że żyjemy coraz dłużej. Do niedawna nikt nie widział potrzeby aby jeden lekarz zajmował się pacjentem w wieku podeszłym kompleksowo, na szczęście uległo to już zmianie. Choć dziś może wydać się nam to szokujące, podobną historię ma za sobą pediatria. Dopiero w XIX wieku powstałą w pierwsza w Polsce i trzecia na świecie katedra pediatryczna, wcześniej nikt nie widział potrzeby, aby mali pacjenci mieli swoich lekarzy. 

Z czym do geriatry? 

Do geriatry może udać się każdy po 65 roku życia, zwłaszcza jeśli leczy się na kilka chorób jednocześnie. Geriatra najczęściej leczy choroby układu krążenia, choroby związane z funkcjonowaniem stawów i kości, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze. Dzięki wizycie u geriatry można uniknąć wielu innych wizyt u specjalistów. Geriatra nie tylko oceni stan zdrowia i zleci badania, ale również zinterpretuje ich wyniki i zaplanuje leczenie. Dzięki kompleksowości sowiej specjalizacji weźmie pod uwagę wszystkie dolegliwości i sposoby leczenie i będzie prowadził do uniknięcia sytuacji, w której jakiś lek „na jedno pomaga, a na drugie szkodzi”.

Lekarz geriatra współpracuje nie tylko z lekarzami innych specjalizacji, ale także  instytucjami opiekującymi się seniorami. Może również kierować na rehabilitację, leczenie sanatoryjne i uzdrowiskowe. 

Jeśli chcesz zabrać swojego podopiecznego do geriatry, przygotuj na wizytę całą dokumentację medyczną, łącznie z wypisami ze szpitala oraz zbierz informacje o wszystkich jego dolegliwościach i wszelkich przyjmowanych lekach.  

Szybki kontakt!
+
Wyślij!