Niezbędnik opiekunki – jak go stworzyć i używać?

Praca w charakterze opiekunki wiąże się nie tylko z wykonywaniem czynności higienicznych, karmieniem czy podawaniem leków. Konieczne jest też stosowanie się do zaleceń lekarza i innych specjalistów – pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka. O wielu rzeczach trzeba pamiętać, do wielu wracać, o wielu informować rodzinę czy właśnie lekarza. Jak nie zgubić się w gąszczu informacji?

Niezbędnik opiekunki
Aby pracowało Ci się łatwiej i sprawniej, możesz stworzyć własny niezbędnik opiekunki. Forma niezbędnika może być dowolna. Może być to segregator, w który będziesz wpinać kolejne informacje, notes, w którym będziesz wklejać kartki z zaleceniami czy kalendarz, w którym przy konkretnych datach będziesz robić notatki. Jeśli wolisz formę elektroniczną, notatki możesz robić w pliku na komputerze.

Co powinno znaleźć się w niezbędniku?
W niezbędniku powinny znaleźć się najważniejsze informacje, m. in.: informacje o tym, jakie leki przyjmuje senior i w jakich dawkach oraz inne zalecenia specjalistów, numery alarmowe i numery do bliskich, wyniki ostatnich badań.
Kolejnym ważnym elementem są Twoje notatki. Co powinny zawierać? Przede wszystkim dane, o które prosi lekarz lub rodzina. W zależności od stanu zdrowia chorego mogą być to dane z pomiarów ciśnienia, poziomu cukru, temperatury czy ilości moczu. Warto notować także informacje o ogólnym stanie seniora, o ilości wypijanych płynów, o apetycie. Bardzo ważne jest, żeby notować wszelkie incydenty gorszego samopoczucia objawy chorobowe, które nie występowały wcześniej.

Dokumenty i dokumentacja medyczna
W tym samym miejscu, w którym znajdują się notatki i zalecenia powinna znajdować się też dokumentacja medyczna seniora, ułożona chronologicznie, od najnowszych badań do najstarszych oraz dokumenty: dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze zdjęciem. W razie pogorszenia stanu zdrowia i konieczności wizyty lekarskiej lub pojechania do szpitala, wszystkie dokumenty są w jednym miejscu i nie trzeba ich kompletować.

Dlaczego warto prowadzić notatki?
Takie notatki warto prowadzić z kilku powodów. Po pierwsze są one bardzo ważną informacją dla lekarza prowadzącego seniora. Kiedy podopieczny trafia do lekarza opiekunce może być trudno odpowiedzieć na pytania w stylu „od jak dawna pacjent pije mniej”, notatki dadzą za to precyzyjną odpowiedź. Spisane informacje pozwalają też pokonać barierę językową – im więcej informacji na piśmie, tym mniej pytań od lekarza i łatwiejsza komunikacja.
Notatki są też bardzo dobrym sposobem na przekazanie informacji zmienniczce. Jeśli w jednym miejsce zbierzesz wszystkie ważne informacje i zalecenia, przekazanie podopiecznego kolejnemu opiekunowi nie będzie generowało dodatkowej pracy. To istotne także w przypadku niezaplanowanych zmian opiekunów, np. wtedy, gdy opiekunka musi nagle opuścić sztelę.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!