Śmierć Podopiecznego – co robić?

Śmierć to temat tabu i tendencja ta zdaje się postępować. Żyjemy w świecie kultu wiecznej młodości, w którym kolejne pokolenia coraz bardziej starają się odsuwać od siebie wszystko to, co wiąże się ze starzeniem i dochodzeniem. A przecież nie ma życia bez śmierci. Śmierć jest nieodłącznym elementem funkcjonowania nas wszystkich, często jest też elementem pracy opiekunki. I właśnie dlatego musisz wiedzieć co robić w razie zgonu podopiecznego. 

Gdy podopieczny odchodzi

Seniorzy, którymi opiekują się polskie opiekunki są w podeszłym wieku, dodatkowo obciążeni chorobami, często wieloma jednocześnie, ryzyko zgonu jest więc duże. Zdarza się oczywiście, że podopieczni w stanie pogorszenia stanu zdrowia trafiają do szpitala, ale zdarza się i tak, że odchodzą w domu, a opiekunka im w tym odchodzeniu towarzyszy. Zdarza się i tak, że stan podopiecznego zdaje się być stabilny, a senior umiera nagle, np. we śnie.

Jeśli podejrzewasz, że twój podopieczny odchodzi i zostało przed nim niewiele drogi życia, koniecznie poinformuj bliskich, rodzina powinna mieć świadomość stanu seniora i możliwość pożegnania się z nim. Na prośbę rodziny powinnaś powiadomić również lekarza i, jeśli senior jest wierzący i odczuwa taką potrzebę, duchownego. 

Gdy nie ma szans na pożegnanie 

Kiedy podopieczny umiera nagle, a opiekunka zastaje go bez oznak życia np. rano, po przebudzeniu, pierwsza rzecz jaką powinna zrobić, to telefon do lekarza, który przyjedzie na miejsce i stwierdzi zgon. W tym celu należy zadzwonić na numer alarmowy, opowiedzieć o sytuacji i odpowiedzieć na wszystkie pytania. Telefon do lekarza powinien zostać wykonany jeszcze przed powiadomieniem rodziny. 

Czy śmierć seniora oznacza koniec pracy?

Z całą pewnością samo stwierdzenie zgonu nie jest momentem zakończenia pracy. O tym kiedy możesz i powinnaś opuścić miejsce pracy powinna zadecydować rodzina, powinnaś się również skontaktować z opiekunem z firmy, dla której pracujesz. Bardzo często rodziny oczekują, że opiekunka zostanie z nimi przynajmniej do czasu zakończenia uroczystości pogrzebowych, będzie wsparciem przy organizacji pogrzebu. Za ten czas pracy również należy Ci się wynagrodzenie. 

Bądź profesjonalna, ale pamiętaj o sobie

Pamiętaj, że jako opiekunka, a więc pracownik, powinnaś starać się zachować profesjonalizm, co nie oznacza, że nie masz prawa przeżywać tak trudnej sytuacji. Staraj się być wsparciem dla rodziny, zapytaj czy możesz w czymś pomóc. W dobrym tonie będzie również złożenie kondolencji. W pogrzebie możesz uczestniczyć jeśli poprosi o to rodzina, albo wtedy, kiedy sama odczuwasz taką potrzebę, bo podopieczny stał Ci się bliski. 

Spotkanie ze śmiercią nigdy nie jest łatwe, a opiekunki często zdążają nawiązać emocjonalną więź z podopiecznym, czasem zajmują się nimi nawet kilka lat. Nie bój się okazywania emocji, nie jesteś przecież robotem bez uczuć.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!