Tego o starości nie wiedziałeś!

Starość wydaje nam się trudna, czasem nudna, czasem smutna. Proces starzenia traktujemy jako względnie oczywisty i nie poświęcamy zbyt dużo czasu na zastanawianie się czy jest w nim coś zaskakującego. A czasem warto to zrobić. Starość naprawdę ma przed nami wiele tajemnic i może okazać się po prostu ciekawa. Warto zgłębiać wiedzę na jej temat, nie tylko z powodu bycia opiekunką, ale także dlatego, że sami z dnia na dzień się starzejemy. Dziś przedstawiamy ciekawostki dotyczące starości.

Społeczeństwo się starzeje

Jako naród i jako ludzkość, jesteśmy coraz starsi i ten fakt nie powinien nikogo zaskakiwać. Nie wszyscy jednak mamy świadomość, że dzieje się to tak szybko. Naukowcy przeprowadzili analizy, z których wynika, że osób starszych będzie przybywało w bardzo szybkim tempie. W 2015 r. na świecie żyło 9000 milionów powyżej 65 roku życia, a w roku 20250 ma ich być ponad 2 miliardy!  Osoby starsze stanowiły w 2015 roku 12% całej ludzkości, a w 2050 roku będzie to aż 22%. Proces starzenia zaczyna jednak nie na emeryturze, ale zaraz po urodzeniu. Z dnia na dzień jesteśmy przecież coraz starsi. Co ciekawe nie tylko żyjemy dłużej i więcej jest w naszym społeczeństwie seniorów, ale jako ludzkość wcześniej osiągamy dojrzałość płciową.  Na przestrzeni ostatnich stu lat przeciętny wiek dojrzewania zmalał o dwa lata.

Szczęście przychodzi późno

Starość kojarzy Ci się ze smutkiem? Nic z tych rzeczy! Badania pokazują, że starsi ludzie są szczęśliwsi. Co ma na to wpływ? Być może jest to poczucie spełnienia i świadomość, że nic już nie trzeba, a nadal wszystko można. Jak długo trzeba czekać na szczęście? Badania pokazują, że do 60 roku życia. To, jak wynika z badań, ludzie między 60 a 80 rokiem życia są najszczęśliwsi. Dobrze mieć świadomość, że najlepsze wciąż przed nami!

Człowiek nie starzeje się równo

I wcale nie chodzi o to, że strona lewa starzeje się szybciej niż prawa lub odwrotnie. To nierówne starzenie dotyczy poszczególnych organów i części ciała. Badania pokazują, że jedną z najszybciej starzejących się części ciała są ludzkie piersi, są one średnio 3 lata starsze niż wskazuje wiek metrykalny. Jeśli więc masz 50 lat, twoje piersi mają 53, za to nerki mogę mieć 47. Ciekawe, prawda? 

Czynniki, które wpływają na długość życia i proces starzenia

Choć na proces starzenia się i finalnie na długość życia ma wpływ wiele czynników, w tym dostęp do opieki medycznej, sposób odżywiania i aktywność fizyczna, to jednak badanie dowodzą, że decydujące są tu geny. To właśnie w genach zapisana jest długowieczność. Jeśli więc pochodzi z rodziny, w której przodkowie żyli dłużej niż przeciętnie, Ty także masz większe szanse na długie życie. Ciekawe wyniki dają też badana przeprowadzone w Japonii, z których wynika, że niekorzystny wpływ na długość życia mają… przeprowadzki. 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!