Dlaczego praca w opiece jest taka trudna i co zrobić, żeby ją sobie ułatwić?

Praca opiekunki nie należy do łatwych. Ale jak mówi powiedzenie, nie o to w życiu chodzi, żeby było łatwo, ale o to, żeby było warto. A przecież warto być opiekunką. Praca ta niesie za sobą wiele korzyści, nie tylko finansowych. To idealna praca dla wszystkich, którzy lubią pomagać innym i czuć się potrzebni. 

Trudność pierwsza – z daleka od rodziny

Opiekunki, zwłaszcza podczas swoich pierwszych wyjazdów, bardzo przeżywają rozłąkę z rodziną. Tęsknota jest czasem tak duża, że utrudnia pracę i codzienne funkcjonowanie. Sposobów radzenie sobie z tęsknotą jest wiele i warto korzystać ze wszystkich, które działają. Pomocne są rozmowy telefoniczne z bliskimi. Dzisiejszy świat daje w tym zakresie ogromne możliwości, dzięki internetowi możemy codziennie nie tylko słyszeć, ale także widzieć swoich bliskich. Opiekunkom pomaga też odliczanie dni do końca wyjazdu. Najważniejszą rzeczą jest jednak emocjonalne poradzenie sobie z tęsknotą i zaakceptowanie jej. Z trudnymi emocjami nie zawsze trzeba walczyć.

Czasem wystarczy po prostu uświadomić sobie, że trudne emocje wcale nie są złe. Tęsknimy za tymi, których kochamy, z którymi jesteśmy blisko związani. Jeśli tęsknisz więc za mężem, dziećmi, wnukami, zamiast szukać sposobu na to jak przestać tęsknić, powiedz sobie po prostu „tęsknie, bo kocham”. Pomyśl sobie, że twój smutek jest adekwatny do sytuacji, w której się znajdujesz. Pozwól mu się pojawić i odejść. W gruncie rzeczy szczęściarzami są Ci, którzy mają za kim tęsknić. Ci, którzy mają na kogo czekać. Czekaj więc na spotkanie z bliskimi z poczuciem, że dobrze jest mieć za kim tęsknić.

Trudność druga – stresująca praca

Praca opiekunki, choć może przez niektórych niedoceniana, jest trudna i bardzo odpowiedzialna. Nic dziwnego, że powoduje napięcie i stres. Jest on tym większy, że podopieczni często się zmieniają. I kiedy opiekunka pozna już swojego seniora, zdąży się do niczego przyzwyczaić, znajdzie swoje sposoby na opiekę nad nim, to zlecenie dobiega końca. Stres w pracy opiekunki jest duży, bo przecież opiekunka ma kontakt z człowiekiem bardzo chorym, którego stan zdrowia w każdej chwili może się jeszcze pogorszyć, czasem seniorzy umierają właśnie w towarzystwie opiekunek, a bycie podczas odchodzenia nie należy do łatwych przeżyć. Dodatkowym stresorem mogą być także inne czynniki – niewspółpracujący podopieczny, wymagająca rodzina seniora czy trudności komunikacyjne (mówienie w obcym języku).

Nie ma uniwersalnego rozwiązania tej trudności, w drodze do osiągniecia spokoju pomoże na pewno pamięć o tym, że mimo różnych trudności, praca jest tylko pracą. I należy robić wszystko, aby o tym pamiętać.

Trudność trzecia – ilość obowiązków

Praca opiekunki nie wymaga może określonego wykształcenia czy doświadczenia, ale wymaga już za to pewnych predyspozycji oraz bardzo dobrej organizacji pracy i odpowiedniej dozy asertywności. W pracy opiekunki trudno określić dokładną ilość obowiązków i czas ich wykonania. Opiekunka musi zaplanować swoją pracę tak, aby zająć się seniorem i wykonać wszelkie niezbędne do wykonania czynności w jego domu, ale co ważne, musi też umieć zaplanować swoją pracę tak, aby znaleźć czas na odpoczynek. Przemęczonej opiekunce będzie brakowało siły fizycznych i psychicznej odporności.  Zmęczonej opiekunce łatwiej popełnić błąd, np. podczas podawania leków, co może nieść za sobą tragiczne w skutkach konsekwencje.

Rozwiązaniem tej trudności jest umiejętne planowanie pracy i pamiętanie o tym, że odpoczynek jest tak samo ważny jak praca.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!