Zapowiadaj swoje działanie
To uniwersalna rada, która dotyczy wszystkich czynności wykonywanych przy seniorze. Nawet jeśli wydaje Ci się, że chory nie słyszy lub nie rozumie twoich komunikatów, uprzedzaj co za chwilę zrobisz. W ten sposób okazujesz szacunek podopiecznemu. Jeśli czujesz, że brakuje Ci niemieckich słówek, wstawiaj polskie słowa. Mów powoli i spokojnie, twój głos będzie działał na seniora kojąco. Używaj prostych komunikatów, mów np. teraz zmienię Ci bieliznę. Najpierw podniosę Ci nogi, teraz przekręcę Cię na bok, itp.
Przygotuj wszystko czego potrzebujesz
Zanim zaczniesz wykonywać swoją pracę, przygotuj wszystkie niezbędne narzędzia. Podopiecznego najlepiej przebierać podczas mycia, ale zdarza się i tak, że trzeba to zrobić w ciągu dnia. Miej pod rękę wszystko, czego możesz potrzebować: bieliznę na zmianę, rękawiczki, gąbkę, ręcznik, podkład, pieluchę, jeśli senior ich używa. Skompletowanie tych rzeczy pozwoli działać Ci spokojnie, nawet jeśli wydarzy się coś niespodziewanego, np. zamoczy się inna część garderoby. Pod ręką zawsze dobrze mieć zapasowy komplet pościeli, gdyż zdarza się, że podczas przebierania pościel zostaje zabrudzona. Tu warto zaznaczyć, że nie wszystkie opiekunki używają rękawiczek, a należy to robić ze względu o dbałość o zdrowie seniora i własne. Bakterie łatwo się przenoszą, ograniczaj ich rozprzestrzenianie tak, jak tylko to możliwe.
Nie zawsze prosta czynność
Zmiana bielizny wydaje się czynnością banalną, jednak nie do końca jest to prawda. Zadanie może utrudniać aparatura medyczna (jeśli senior z takiej korzysta) czy złe samopoczucie podopiecznego. Sama czynność nie jest skomplikowana, należy pamiętać jednak o kilku zasadach. Bieliznę zakładamy najpierw od strony bardziej od nas oddalonej, wyjątkiem jest sytuacja, w której któraś strona ciała jest niesprawna, zaczynamy właśnie od niej (zdejmujemy w odwrotnej kolejności). Po założeniu należy dokładnie wyprostować materiał na plecach, pod pośladkami i wzdłuż ud, pomoże to zapobiegać odleżynom.
A co ze wstydem?
Zmiana bielizny może być zwłaszcza dla początkujących opiekunek trudna ze względu na emocje, które temu towarzyszą. Opiekunka może czuć wstyd na myśl, że ma oglądać okolice intymne podopiecznego. Może czuć niechęć czy nawet odrazę do ciała, które jest zabrudzone i nieprzyjemnie pachnie. Jak sobie z tym radzić? Skupić się zadaniu. Nie myśleć „teraz będę oglądać krocze seniora” ale „teraz podniosę prawą nogę i wsunę ją w nogawkę”. Myślenie zadaniowe bardzo pomaga w takich trudnych emocjonalnie sytuacjach.