Kto nie powinien wyjeżdżać na zlecenie?

Choć praca opiekunki często nie wymaga szczególnych kwalifikacji, a pracy w tym zawodzie może spróbować w zasadzie każdy, to jednak są osoby, które nie powinny wyjeżdżać na zlecenie. Nie ma to nic wspólnego z wykształceniem czy doświadczeniem zawodowym, ale z temperamentem, cechami charakteru i gotowością do pracy, która może okazać się nieprzewidywalna. Choć teoretycznie wyjechać mógłby każdy, to nie jest to praca dla każdego. Sprawdź czy któraś z cech, które dyskwalifikują kandydatkę na opiekunkę, dotyczą też Ciebie.

Nie wjeżdżaj na zlecenie, jeśli nie lubisz ludzi
Praca w roli opiekunki to praca z człowiekiem. To konieczność bycia blisko drugiego człowieka – zarówno dosłownie, jak i w przenosi. Praca ta wymaga i kontaktu fizycznego – podczas karmienie, ubierania, pomocy w czynnościach higienicznych i obecności rozumianej jako stan uważności oraz gotowości do rozmowy i wsparcia emocjonalnego.

Nie zatrudniaj się w roli opiekunki, jeśli nie wiesz czym jest empatia
W pracy opiekunki bardzo ważna jest empatia. To cecha, która pozwala rozumieć drugiego człowieka, to co on czuje i z tym się mierzy. Dzięki empatii jesteśmy w stanie wyobrazić sobie co przeżywa druga osoba, choć sami nigdy nie byliśmy w jej sytuacji. To właśnie dzięki empatii jesteśmy w stanie zobaczyć w seniorze potrzebującego bliźniego, a nie złośliwego starca.

To nie jest praca dla Ciebie, jeśli nie wyobrażasz sobie rozłąki z bliskimi
Większość z nas ma kogoś, z kim nie lubi się rozstawać. Może być to mąż, dzieci czy przyjaciółka. Jeśli wiesz, że masz przy sobie kogoś, kogo nie jesteś w stanie opuścić choćby na kilka tygodni, nie powinnaś wyjeżdżać. Jeśli znasz siebie na tyle, że wiesz, że wyjazd wiązałby się z twoją wielką tęsknotą, która uniemożliwi skupienie się na obowiązkach w pracy, poszukaj zajęcia na miejscu.

Pomyśl o innym zajęciu, jeśli nie chcesz się uczyć języka
Aby wyjechać na zlecenie nie musisz perfekcyjnie znać niemieckiego, ale musisz być gotowa uczyć się języka. Do wyjazdów na wybrane zlecenia wystarczy podstawowa znajomość słownictwa, ale aby móc rozwijać się jako opiekunka, dostawać coraz lepsze i lepiej płatne zlecenia, musisz być gotowa na to, aby wyjść ze strefy komfortu i posługiwać się językiem innym niż ojczysty. Jeśli nie chcesz uczyć się niemieckiego, rozważ pracę w Polsce.

Nie próbuj pracy w charakterze opiekunki, jeśli nie jesteś tolerancyjna
Tolerancja ma wiele oblicz i jest w pracy opiekunki bardzo ważna. Po pierwsze musisz wykazać się tolerancją wobec podopiecznego, wobec jego sposób funkcjonowania, przyzwyczajeń, cielesności.
Polska, choć otwarta na imigrantów z wielu różnych krajów, nie jest jeszcze krajem zróżnicowanym pod względem kulturowym. Większość z obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do naszego kraju to imigranci z krajów sąsiadujących z Polską, co sprawia, że nasze kultury nie są sobie zupełnie obce. Nieco inaczej wygląda to w Niemczech, gdzie jest zdecydowanie więcej niż w Polsce imigrantów z Afryki. Osoby przyjeżdżające z odleglejszych zakątków świata różnią się od Europejczyków jeśli chodzi o kulturę i wyznanie. Jeśli trudno Ci się z tym pogodzić, zastanów się czy na pewno chcesz wyjeżdżać.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!