Przeziębienie seniora

Zima, szaro, buro, ponuro. Pogoda zmienna, idealny czas, aby dopadł nas jakiś wirus. Organizm seniora bardzo często jest już osłabiony z racji wieku, do tego dochodzą choroby, leki, które muszą przyjmować. A takie organizmy lubi wirus, bo łatwo je zaatakować, to u nich  układ odpornościowy nie pracuje na najwyższych obrotach. 

Dodatkowo, teraz w czasach koronawirusa każda infekcja może być ciężka, ponadto boimy się skupisk, zarazków u lekarzy więc póki nie ma takiej konieczności, możemy pomóc domowymi sposobami. Mamy dla Was kilka podpowiedzi. 

Przeziębienie, co to takiego? 

Przeziębienie to nic innego jak stan zapalny górny dróg oddechowych. Towarzyszyć mu może ból gardła, ból głowy, katar czy kaszel a także gorączka. Zazwyczaj trwa około dni. Podczas infekcji wirusowej nie stosujemy antybiotyków, a jedynie leczenie doraźne. Zatem, jak pomóc? 

Leki 

Jeśli mamy w domu leki, możemy je podać. Możemy zastosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe na bazie ibuprofenu. Ponadto witaminę C, krople do nosa i syrop na kaszel. W przypadku, kiedy nie mamy pod ręką leków lub po prostu nie chcemy z nich korzystać domowymi sposobami w walce z przeziębieniem mogą być.

Odżywianie

To co jemy ma ogromne znaczenie, jeśli seniora dopadnie przeziębienie to warto pamiętać o zwiększonej ilości owoców i warzyw, szczególnie tych bogate w witaminę C, jabłka, pomarańcze, cytrusy, cytryny i pamiętajmy, czerwona papryka, zawiera więcej witaminy C, niż cytryna. Oraz przyjmować duża ilość płynów. Zwróćmy również uwagę na dietę, zadbajmy aby w tym okresie była ona lekkostrawna. 

Higiena 

Pamiętajmy o codziennej higienie, podczas infekcji jest to bardzo ważne. Nie możemy zapomnieć również o wietrzeniu pomieszczeń oraz o zadbaniu o dobry sen. Przed snem sypialnia powinna być wywietrzona, temperatury w pomieszczeniu ok. 20 stopni oraz powinno być w niej ciemno. Pamiętajmy również, aby powietrze nie było zbyt suche, zadbajmy o jego nawilżenie. 

Domowe sposoby:

  • Syrop z cebuli. Cebule zazwyczaj mamy w domu, możemy z niej zrobić syrop, przepis na niego jest bardzo prosty, wystarczy pokroić drobno cebule i zasypać cukrem, dzięki temu cebula puści sok i powstanie syrop.
  • Czosnek. Czosnek ma działanie antybakteryjne, możemy go jeść po prostu lub dodawać do potraw. 
  • Sok malinowy, jeśli mamy możliwość podawajmy sok malinowy domowej roboty. Dobrze jest go rozcieńczyć w gorącej wodzie, wówczas działają wzmacniająco i rozgrzewająco. 
  • Szałwia. Dobrym sposobem na uśmierzenie bólu gardła jest napar z szałwii, należy płukać nim gardło. Ma on działanie odkażające i przeciwzapalne. 
  • Czarny bez. Jagody czarnego bzu mają za zadanie działać przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Dlatego warto mieć je w zanadrzu. Możemy je stosować jako napar do picia jak również do płukania gardła. 
  • Rumianek. Rumianek ma za zadanie łagodzić stany zapalne w organizmie, dlatego warto go przygotować dla seniora, jako napar, do picia. 
  • Nawilżania, zarówno nawilżanie pomieszczenia jak i nosa chorego może pomóc w walce z katarem. W celu nawilżenia pomieszczenia możemy użyć nawilżacza lub zwyczajnie zawiesić mokry Ręcznik na kaloryferze a seniorowi wykonać inhalacje. 

Jak widać jest sporo metod, które możemy użyć na co dzień. Tym bardziej, że przygotowanie ich nie sprawie większego. Pamiętajmy jednak, to tylko nasze porady, jeśli nas coś niepokoi, stan seniora się nie poprawia lub pogarsza należy wówczas zasięgnąć porady lekarskiej.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!