Bliscy odradzają wyjazd – co robić?

Dzielisz się z bliskimi informacją, że znalazłaś pracę. Czekasz na gratulacje i utwierdzenie Cię w przekonaniu, że to dobry pomysł. Tymczasem bliscy, zamiast wspierać Cię w twojej decyzji, mówią, że to nie jest dobry pomysł i odradzają Ci wyjazd. I choć wiesz, że decyzja należy do Ciebie, to ten brak wsparcia podcina Ci skrzydła, a czasem nawet budzi wątpliwości czy wyjazd jest faktycznie tak dobrym pomysłem, jak Ci się wydawało. Co robić, kiedy wszyscy wokół mówią „nie jedź”?

Skąd ten opór?

Sytuacji, w których bliscy odradzają wyjazd do pracy za granicy może być wiele, a co za tym idzie wiele może być powodów takiego odradzania. Żeby poradzić sobie z brakiem przychylności bliskich dla twojej decyzji po pierwsze musisz sprawdzić skąd bierze się ta niechęć. Bliscy mogą kierować się chęcią zatrzymania Cię w kraju, bo sami na co dzień potrzebują twojej pomocy, bo martwią się, że nie podołasz obowiązkom, albo że zostaniesz oszukana. Powodów może być tyle, ilu jest samych doradców.

Mądra opiekunka przed szkodą

Czasem rodziną czy przyjaciółmi bliskich, którzy odradzają wyjazd na sztelę kieruje zwyczajny strach. Osoby, które znają ten rynek pracy tylko ze słyszenia i posiadają niezweryfikowane informacje, albo złe doświadczenia, mogą odradzaj wyjazd w dobrej wierzę, chcą o Ciebie zadbać. O pracy opiekunek krążą legendy. Jak w głuchym telefonie powtarzane są opowieści o opiekunkach, które oszukano, którym nie wypłacono wynagrodzenia, które zostały w obcym kraju bez środków do życia. Historie te powtarzane wielokrotnie stają się zniekształcone i z każdą kolejną opowieścią stają się coraz straszniejsze. Jeśli bliscy się o Ciebie martwią nie pozostaje nic innego jak zapewnić ich, że jesteś bezpieczna. Takie niemiłe „przygody” mogą mieć miejsce gdy opiekunka wyjeżdża indywidualnie, bez podpisanej umowy i ma zamiar pracować „na czarno”. Zapewnij bliskich, że wyjeżdżając z firmą GoWork masz podpisaną umowę, która gwarantuje Ci bezpieczeństwo pracy i płacy, ubezpieczenia zdrowotne i emerytalne. Wyjazd z GoWork jest legalny i gwarantuje wypłatę wynagrodzenia przewidzianego w umowie.

Przecież Ty nie znasz języka!

Bliskimi, którzy odradzają wyjazd może kierować także lęk o to, że sobie nie poradzisz w pracy, która będzie dla Ciebie nowa. Że opieka nad seniorem, komunikacja w obcym języku, funkcjonowanie w obcym kraju wydadzą się dla Ciebie zbyt dużym wzywaniem. W takiej sytuacji wystarczy przypomnieć bliskim, że jesteś dorosła i świadomie podejmujesz decyzje. Rodzina, przyjaciele i znajomi powinni być dumni, że chcesz próbować nowych rzeczy i podejmujesz wyzwania. Jeśli ich postawa nie jest wspierająca, nie trać czasu na tłumaczenie się ze swojej decyzji, powinno im wystarczyć, że już ją podjęłaś.

Wyjeżdżasz? A co z nami?!

Zdarza się i tak, że postawa najbliższej rodziny jest bardzo roszczeniowa. Mąż nie martwi się tym, że być może będziesz ciężko pracować, ale tym, że będzie zmuszony samodzielnie przygotowywać posiłki i wstawiać pranie. Dorosłe dzieci nie zastanawiają się czy decyzja o wyjedzie jest efektem tego, że masz trochę wolnego czasu, czy raczej wynika z konieczności podreperowania domowego budżetu, ale martwią się o to, że nie będą mogli podrzucać Ci wnuków, kiedy będą chcieli wyjść na kolacją czy do kina. W takich sytuacjach nie ma ani jednego powodu, dla którego miałabyś ponownie rozważać czy podjęłaś dobrą decyzję.

Kiedy warto konsultować się z bliskimi?

Istnieją jednak sytuacje, w których zdanie bliskich warto wziąć pod uwagę podejmując decyzję o wyjeździe. Decyzja powinna być podejmowana wspólnie zawsze wtedy, kiedy masz zobowiązania wobec najbliższych. Jeśli np. twoje dzieci nie są jeszcze pełnoletnie i potrzebują opieki nie możesz tak po prostu z dnia na dzień podjąć decyzji o zmianie swojego życia. Decyzję o wyjeździe warto konsultować także wtedy, kiedy domowy budżet wymaga podreperowania. Szlachetnie z twojej strony, kiedy chcesz wziąć obowiązek zarobienia pieniędzy na siebie, jednak dobrze rozmawiać o tym ze współmałżonkiem i bliskimi, którzy mogą mieć inną wizję rozwiązania problemów finansowych.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!