Jak zwiększyć szansę na atrakcyjne zlecenie i dobre wynagrodzenie – wolontariat, język i inne umiejętności

Niejednokrotnie pisaliśmy już o tym, że aby zostać opiekunką, nie trzeba mieć określonego wykształcenia, doświadczenia w pracy, nie trzeba kończyć kursów. Praca ta dostępna jest praktycznie dla wszystkich tych, którzy chcą spróbować swoich sił w opiece nad seniorem. Istnieją jednak predyspozycje do pracy w tym zawodzie, a zawodowe i życiowe doświadczenia mogą przyczynić się do tego, że opiekun będzie pracował lepiej i wydajniej, a praca będzie dla niego łatwiejsza. Co więcej może otrzymywać atrakcyjniejsze i lepiej płatne zlecenia.

Doświadczenie nie musi wynikać z pracy 

W każdym zawodzie warto mieć udokumentowane doświadczenie zawodowe. Praca opiekuna osób starszych jest jednak na tyle specyficzna, że doświadczenie można zdobywać również bez podejmowania pracy jako opiekun. Bardzo przydatny jest każdy kontakt z osobami starszymi, mogą być to osoby z najbliższego otoczenia – rodzice, dziadkowie czy starsza sąsiadka.

Bardzo pomocne może okazać się doświadczenie w pracy w szpitalu, nawet kiedy wykonuje się zawody niemedyczne, w pracy opiekuna świetnie poradzą sobie np. salowe. Jeśli chcesz zdobyć doświadczenie w pracy opiekunki zanim wyjedziesz na pierwsze zlecenie możesz zdecydować się również na wolontariat w Domu Seniora, w Domu Opieki Społecznej lub w Fundacji, która zajmuje się opieką nad osobami starszymi. Nawet krótki wolontariat pomoże Ci nabyć praktycznych umiejętności, które są bardzo przydatne w pracy z osobą starszą. Niezwykle ważne są np. techniki podnoszenia osoby leżącej, ubierania, mycia czy transferowania z łóżka na wózek. Wykonywanie tych czynności w umiejętny sposób wypływa na komfort zarówno podopiecznego jak i opiekunki, co ma ogromne znaczenia choćby dla zdrowia kręgosłupa osoby zajmującej się seniorem. Wszystkie wspomniane zdobyte przez opiekunkę zlecenia mogą mieć wpływ na to czy otrzyma zlecenie, o które się ubiega oraz na wysokość wynagrodzenia.

Język i dodatkowe umiejętności dodatkowe

Jeśli wiesz, że chcesz pracować jako opiekunka, możesz zadbać o to, by zwiększyć swoje szanse na atrakcyjne, dobrze płatne zlecenia. Jednym z ważniejszych czynników decydujących o tym czy poradzisz sobie w pracy opiekunki jest znajomość języka, warto o to zadbać. Firma GoWork zaprasza do współpracy także opiekunów, którzy nie znają niemieckiego i zapewnia kursy językowe, ale ze znajomością języka na pewno łatwiej o atrakcyjne zlecenia i wyższe wynagrodzenie. Jeśli myślisz o wyjeździe nawet jak o bardzo dalekosiężnym planie, poświęć choćby minimalną ilość czasu na naukę niemieckiego. Możesz oglądać niemiecką telewizję lub filmy po niemiecku w internecie. Wiele opiekunek poleca… bajki dla dzieci, zwłaszcza te, dla najmłodszych. W takich bajkach używa się prostego słownictwa, budując z niego nieskomplikowane konstrukcje językowe. W połączeniu z obrazem powstaje prosta lekcja niemieckiego. Przydatne w pracy będą również inne umiejętności, w ogłoszeniach powtarza się np. wymóg posiadania prawa jazdy. Jeśli planujesz wyjazd, z kurs prawa jazdy chodzi Ci po głowie, to jest to dobry moment, aby go zrobić. 

Wrodzone predyspozycje i osobiste doświadczenia

W pracy opiekunki niezwykle ważne są pewne predyspozycje i cechy charakteru. Na pewno w pracy tej sprawdzą się osoby życzliwe, empatyczne, cierpliwe. Ale też takie, które nie boją się podejmować decyzji i łatwo się aklimatyzują. Nie bój się wspominać o swoich zaletach na rozmowach kwalifikacyjnych. Podkreśl wszystko, co sama uważasz za istotne.

Pamiętaj, że nie tylko zawodowe, ale i życiowe doświadczenia mogą sprawić, że będziesz dobrą kandydatką na opiekunkę. Takim ważnym doświadczeniem może być np. mieszkania w różnych krajach, dla pracodawcy to sygnał, że nie boisz się zmian i masz doświadczenia związane ze zmianą miejsca zamieszkania, nauką języka. Takie osobiste doświadczenia mogą okazać się równie ważne jak te zawodowe. 

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!