Letnie zagrożenia dla seniora

Lato kojarzy nam się ze słońcem, urlopem, beztroską. I choć to bardzo przyjemne skojarzenia, musimy pamiętać, że dla seniora lato jest czasem, który obfituje w zagrożenia. Wysokie temperatury sprzyjają m.in. odwodnieniu, omdleniom, zasłabnięciom. 

Odwodnienie

Czy wiesz, że aby nasz organizm był prawidłowo nawodniony, powinniśmy wypijać około 0,03 litra wody na każdy kilogram masy ciała? Oznacza to, że osoba dorosła, ważąca 60 kg, powinna wypijać dziennie prawie 2 litry wody. Czy Ty tyle wypijasz? A senior, którym się opiekujesz? Osobom starszym dużo trudniej ni młodym i zdrowym wypijać zalecaną dawkę płynów, gdyż ośrodek pragnienia nie działa u nich prawidłowo, może też zostać po prostu wyłączony. A to znaczy, że seniorzy po prostu nie czują, że chce im się pić. Ich organizm potrzebuje płynów, a jednak nie odczuwają pragnienia. Dlaczego trzeba dbać o ich mechaniczne nawadnianie. Musisz po prostu pilnować, by twój podopieczny wypijał określoną dawkę płynów o określonej porze. Czym poić seniora? Przede wszystkim wodą. Może być to woda ciepła, zimna, butelkowana – gazowana lub niegazowana, może być woda z kranu – zarówno przegotowana, jak i nieprzegotowana. Działanie nawadniające mają również herbaty – zielona, biała, czerwona oraz napary i herbatki ziołowe i owocowe. Senior może pić również niedosładzane kompoty i rozcieńczone soki owocowe. Organizmu nie nawadniają natomiast kawa i czarna herbata, słodzone napoje gazowane i niegazowana oraz alkohol. Jeśli senior pije takie płyny, trzeba je odliczyć od dziennej dawki płynów. 

Omdlenia, zasłabnięcia, upadki, złamania

Lato sprzyja zasłabnięciom i omdleniom. Osoby starsze źle znoszą wysokie temperatury, upały im nie służą. Przebywanie w niekomfortowych warunkach, kiedy temperatura jest bardzo wysoka, a w pomieszczeniu jest duszno, może prowadzić do omdleń i zasłabnięć. Aby ich unikać staraj się obniżyć temperaturę w pokoju seniora. Świetnie sprawdzi się oczywiści klimatyzator, ale nie każde mieszkanie czy dom wyposażone jest w klimatyzację. Jeśli takiej nie ma ogranicz nagrzewanie pokoju, zasłaniając okna roletami lub zasłonami – najlepsze będą zaciemniające. Przydatne będą też wiatraki. Jeśli nie masz możliwości chłodzenia pomieszczenia za pomocą zdobyczy techniki, skorzystaj z metody naszych babć. Ulgę w upale powinny przynieść rozwieszone wokół łóżka ręczniki zamoczone w zimnej wodzie – schłodzą minimalnie pomieszczenie i wpłyną na wilgotność powietrza, przez co ułatwią oddychanie, zmniejszą poczucie duszności i pomogą zapobiegać zasłabnięciom i omdleniom. Omdlenia i zasłabnięcia oprócz tego, że są niebezpieczne same w sobie, to jeszcze prowadzić mogą do upadków, a z tymi wiążą się mechaniczne uszkodzenia ciała, w tym zwichnięcia, skręcenia, złamania, które bardzo ograniczają mobilność starszej osoby. Złamania są szczególnie niebezpieczne i często zdarza się niestety, że po senior już nigdy nie wraca do uprzedniej sprawności. Złamania w wieku podeszłym mają ogromne znaczenie dla stanu ogólnego zdrowia pacjenta i bardzo ten stan osłabiają. 

Ukąszenia, poparzenia, alergie

Osoby starsze inaczej niż te młode i zdrowe reagują na drobne zdawać by się mogło uszkodzenia ciała. Rany goją się u nich dłużej, poparzenia leczy się trudniej, a ukąszenia są bardziej dokuczliwe. Dlatego o seniora trzeba dbać w sposób szczególny. Zarówno ukąszenie jak i poparzenia słoneczne mogą skutkować reakcją alergiczną, zwłaszcza, że nastąpić może interakcja z przyjmowanymi przez seniora lekami. Aby zapobiegać takim zagrożeniom, stosuj środki ochrony – przed ukąszeniami owadów uchronią spraye, a przed poparzeniami słonecznymi chronić będą kremy z filtrem UV. Pamiętać należy jednak, że każda ochrona przeciwsłoneczna utrudnia wchłanianie witaminy D, dlatego jeśli stosujesz kremy z filtrem u seniora, nie zapomnij o suplementacji witaminy D. 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!