Jak zarabiac więcej jako Opiekun osób starszych na terenie Niemiec. Jakie kompetencje mają kluczowe znaczenie.

Musisz wiedzieć Droga Opiekunko, że na twoją wartość jako pracownika, ma wpływ kilka czynników. Najbardziej pożądane na rynku pracy są opiekunki dyspozycyjne, z doświadczeniem, referencjami i znajomością języka niemieckiego. Spełniając te kryteria masz szansę na lepsze zlecenia i wyższe zarobki.

Co decyduje o wysokości wynagrodzenia

Rynek pracy opiekunek osób starszych rządzi się pewnymi prawami. Najbardziej pożądane opiekunki to takie, które są dyspozycyjne i mogą stawić się do pracy niemal natychmiast. Cenione są opiekunki z doświadczeniem, cieszące się dobrą opinią podopiecznych i ich rodzin. Bardzo ważna jest również znajomość języka niemieckiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym oraz posiadanie prawa jazdy. To właśnie opiekunowie spełniający te kryteria mają szanse na pracę, która jest lepiej wynagradzana.

Przynajmniej podstawy

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że podejmując pracę poza granicami kraju niezwykle ważne jest, abyśmy mogli porozumieć się w języku osób, z którymi będziemy na co dzień pracować. Znajomość języka potrzebna będzie w pracy bez względu na jej charakter, przyda się również w innych codziennych sytuacjach, choćby podczas robienia zakupów.

Większość firm pośredniczących w pozyskiwaniu opiekunek dla osób starszych nie wymaga znajomości języka od kandydatów na opiekunki i oferuje kursy językowe, których celem jest nauka języka w stopniu komunikatywnym. Jeśli chcesz pracować jako opiekunka nie musisz więc znać niemieckiego, ale musisz być gotowa na naukę języka.

Poszukując firmy, z którą podejmiesz współpracę zwróć uwagę na to czy dany pracodawca oferuje kurs językowy. Najlepsi pracodawcy proponują kandydatkom na opiekunki kilkutygodniowe kursy, które odbywają się w Niemczech. Decydując się na współpracę z taką firmą możesz samodzielnie pokryć koszty kursu lub zdecydować się na potrącenie kosztów z przyszłego wynagrodzenia.

Lepsza znajomość języka, lepsze zlecenia

Osobom, które znają niemiecki GoWork jest w stanie zaoferować lepsze warunki pracy i wyższe wynagrodzenie. Należy przyjąć, że osoba, która deklaruje znajomość języka będzie w stanie swobodnie komunikować się z podopiecznym, jego rodziną, służbami medycznymi a zrobienie zakupów w sklepie czy aptece nie nastręczy jej żadnych trudności. Oczekuje się, że będzie w stanie wypowiadać się, czytać i pisać w sposób poprawny, bez popełniania rażących błędów.

Znajomość języka w takim stopniu bezpośrednio przekłada się na jakość pracy i wynagrodzenie. Współpracę z opiekunem mówiącym po niemiecku chętnie nawiązują podopieczni, którzy są w dobrym stanie zdrowia, są sprawni intelektualnie, nie mają kłopotów z pamięcią. Seniorzy Ci często są niemal samodzielni, a pomocy potrzebują w niewielkim zakresie (mają np. problemy z poruszaniem się i wychodzeniem na zewnątrz, ale samodzielnie korzystają z toalety, są kontynentni). Z dobrą znajomością języka można dostać zlecenie, które polega przede wszystkim na towarzyszeniu podopiecznemu. Opieki tego rodzaju potrzebują często seniorzy, którzy samotni, ich bliscy mieszkają daleko bądź są jeszcze aktywni zawodowo.

Znajomość języka jest też punktem wyjścia do negocjacji wynagrodzenia i daje możliwość wybrania oferty, która jest atrakcyjna dla opiekuna. Sprawne posługiwanie się niemieckim daje także dodatkowe, mniej oczywiste korzyści. Znając język mamy większe szanse na prowadzenie ciekawych konwersacji, poszerzanie horyzontów, poznanie kultury kraju, w którym przebywamy. Dlatego nawet opiekunowie z dobrą znajomością języka powinni stale pracować nad polepszaniem swoich umiejętności, zwiększając zasób słownictwa, szlifując gramatykę i poprawność wypowiedzi.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!