Kursy i szkolenia przydatne w pracy opiekunki osób starszych

Być może zastanawiasz się czy istnieją kursy lub szkolenia, które pomogą Ci zdobyć pracę w charakterze opiekunki osób starszych lub takie, które pomogą Ci podnieść kwalifikacje zawodowe. Owszem, są, a ich wybór jest dość duży. I choć mawia się, że od przybytku głowa nie boli, to w tym konkretnym wypadku może być nieco inaczej. Kursy i szkolenia warto wybierać z rozwagą, aby nie narazić się na stratę czasu i pieniędzy. 

Kurs opiekuna osób starszych 

Pracodawcy w Niemczech wymagają od opiekunek choćby podstawowej dotyczącej opieki nad osobą starszą. Aby zdobyć taką wiedzą wystarczy ukończyć dwudniowy kurs, zakończony wręczeniem certyfikatu. Agencje, które obejmują opieką swoje podopieczne, często takie kursy organizują. W agencji GoWork kurs taki trwa 16 godzin, jego odbycie zajmuje zaledwie 2 dni. Kursanci podczas szkolenia zdobywają wiedzę na temat opieki i pielęgnacji osób starszych. Kurs został przygotowany tak, aby po jego zakończeniu kursant miał kompetencje do podjęcia pracy w zawodzie. Każdy, kto ukończy kurs otrzymuje certyfikat w języku polskim i niemieckim, a jeśli wyrazi taką wolę, również w języku angielskim. 

Czego dowiem się podczas kursu? 

Kurs prowadzony jest przez osoby wykonujące zawody medyczne, najczęściej przez pielęgniarki. Obejmuje swoim zasięgiem szereg zagadnień związanych z fizjologią i zdrowiem człowieka takich jak np. pierwsza pomoc przedmedyczna, starzenie organizmu, typowe zachowania osób dotkniętych chorobami charakterystycznymi dla wieku starczego, żywienia osób starszych czy zapobieganie odleżynom i innym powikłaniom u osób leżących. Podczas kursu poruszane są też tematy związane z organizacją pracy, rolą i obowiązkami opiekuna, etyką pracy. Podczas kursu kursant otrzymuje dostęp do wiedzy, która potrzebna jest podczas wykonywania codziennych obowiązków. 

Wykształcenie okołomedyczne 

W pracy opiekuna bardzo przydatne mogą okazać się też inne kursy i szkolenia. Mile widziane są wszelkie kursy związane z opieką zdrowotną, przydatny może okazać się zarówno kurs pierwszej pomocy, jak i wszelkie kursy, szkolenia dotyczące pracy z ciałem. Wszystkie osoby, które edukowały się w obszarze zdrowia, będę miały łatwiejszy start w pracy opiekuna. Cenionymi pracownikami będę zapewne pielęgniarki, ale także osoby, które kończyły np. szkołę masażu. Poziom wykształcenia nie jest najistotniejszy, ważna jest natomiast umiejętność wykorzystania swojej wiedzy w praktyce. 

Inne kursy i szkolenia 

W pracy opiekunki warto wykorzystywać również te kursy i szkolenia, które nie są bezpośrednio związane z opieką nad osobą starszą. Na pewno warto inwestować w kursy językowe – podopieczni ich rodziny cenią opiekunki, które bez problemów posługują się językiem niemieckim. Walorem jest też kurs prawa jazdy. Przydatna może okazać się także wiedza psychologiczna. 

Czy warto się doszkalać? 

Odpowiedź na o pytanie jest tylko jedna: oczywiście, że warto. Warto dbać o podnoszenie kwalifikacji, nie tylko po to, aby dać sobie szansę na lepsze warunki pracy, w tym także lepsze zarobki, ale również po to, aby zadbać o własny samorozwój. Kursy i szkolenia podnoszą nie tylko nasze kwalifikacje zawodowe, ale także samoocenę. Pozwalają się realizować i żyć pełnią życia. 

Jeśli więc masz ochotę na kurs masażu, gotowania czy układania bukietów kwiatowych –  nie wahaj się! Kiedy jak nie dziś?   

Szybki kontakt!
+
Wyślij!