Ceny produktów spożywczych i artykułów pierwszej potrzeby w Niemczech

Wynagrodzenie za pracę opiekuna osób starszych w Niemczech jest dużo wyższe niż to oferowane w Polsce, wyjeżdżając na zlecenie nie możesz jednak zapominać, że w Niemczech wyższe są także ceny. Będąc na zleceniu nie ponosisz zbyt wielu kosztów – masz zapewnione zakwaterowanie i wyżywienia, ale w cenach dobrze się orientować, każdy z nas ma przecież jakieś indywidualne potrzeby, które będzie chciał realizować z własnego wynagrodzenia.

 

Jedzenie w Niemczech jest droższe

Jedzenie w Niemczech zdecydowanie jest droższe, poniżej prezentujemy ceny wybranych podstawowych produktów spożywczych. Jeśli będziesz chciała kupić ulubione przekąski, kawę, herbatę czy słodycze, zapłacisz za nie więcej niż w Polsce. 

Droższe są też alkohol i papierosy, palacze mogę zrobić niewielki zapas wjeżdżając do Niemiec. Każda osoba przekraczająca granicę może zabrać ze sobą 800 papierosów, czyli 40 paczek. Taki zapas to oszczędność około 200 zł. Droższe będą także produkty higieniczne (podpaski, tampony), kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego. Więcej zapłacisz za bilety komunikacji miejskiej i przejazdy taksówkami. Droższe będą wyjścia do restauracji, bilety do kina czy teatru. Ceny usług (np. fryzjer, pralnia) także są wyższe. 

 

Czy życie w Niemczech jest droższe? 

Większość cen w Niemczech jest wyższa niż w Polsce. Takie wnioski można wyciągnąć porównując ceny w Polsce i w Niemczech, jeden do jednego. Jednak takie porównanie nie do końca jest miarodajne. Zarobki w Niemczech są na tyle wysokie, że równoważą te różnice. Mimo wyższych cen życie w Niemczech jest więc opłacalne. W przypadku pracy w roli opiekunki szczególnie opłacalne, gdyż opiekunka praktycznie nie ponosi kosztów życia w Niemczech lub ponosi je w stopniu bardzo ograniczonym.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!