Jak pomóc usprawnić życie osobie starszej

Mając pod opieką osobę starszą lub niesprawną, warto zastanowić się nad tym, jak polepszyć jej komfort życia w jej najbliższym otoczeniu. Pomieszczenia, bowiem, w których przebywa osoba niesprawna, powinny być odpowiednio dostosowane do jej potrzeb. Dzięki temu wzrasta jakość życia zarówno Podopiecznego, jak i jego domowników, czy też Opiekuna. Jak więc najlepiej urządzić takie mieszkanie?

Przed zmianą warto się zastanowić, jakie problemy, na co dzień najbardziej utrudniają życie w domu. Każde z pomieszczeń powinno być funkcjonalne zarówno dla Seniora, jak i dla jego najbliższych.

Każde również pełniąc inną rolę wymaga indywidualnego podejście ze strony planujących zmianę. Otóż urządzając łazienkę dla osoby starszej i niesprawnej, zwróćmy uwagę na łatwość poruszania się, kluczowa jest tu wielkość łazienki, powinna być ona naprawdę spora, aby ewentualnie wjechać wózkiem inwalidzkim bez większego problemu. Większa powierzchnia i zachowanie odstępów między urządzeniami, ułatwią także pomoc drugiej osoby w razie pogorszenia się stanu zdrowia Seniora. W wykończeniu łazienki powinno się uwzględnić dobrze rozmieszczone pochwyty lub poręcze. Jeśli nie dysponujemy odpowiednio dużym metrażem, pamiętajmy o absolutnej podstawie w postaci dostosowanych szerokością drzwi, do potrzeb osoby nieporuszającej się już samodzielnie.

Idealną sytuacją jest taka, w której powierzchnia pozwala na swobodny obrót wózka. Jeśli jednak jest to małe mieszkanie, pomóc może zwykłe zdemontowanie brodzika i zamontowanie samej kabiny ze spływem w podłodze. To znacznie ułatwi sprawę.

Również stołeczek może być pomocny. Pamiętajmy o zabezpieczeniu podłogi matą, która zminimalizuje ryzyko poślizgu.

Ustawienie łóżka w sypialni, również jest sprawą istotną, gdyż zarówno nam jak i Podopiecznemu, potrzebny jest do niego łatwy i szybki dostęp. Przy łóżku także powinny zostać przymocowane specjalne barierki, które pomagają osobie mniej sprawnej przy wstawaniu z łóżka. Najlepiej gdyby łóżko było ulokowane pod oknem, wykluczone jest stawianie łóżka przy samych drzwiach, gdyż chory nie będzie czuł się wtedy zbyt swobodnie. Miejsce spania powinno być także odpowiednio oddzielone od miejsca gotowania, gdyż sypialnia powinna się kojarzyć tylko i wyłącznie ze snem i relaksem. Odpowiedni materac ma również ogromne znaczenie. Idealną sytuacją jest ta, gdzie łóżko posiada regulację wysokości.

Kuchnię dobrze jest przystosować tak do potrzeb osoby starszej, aby kojarzyła jej się nie tylko z obowiązkiem gotowania i spożywania posiłków, ale także z odpoczynkiem. W kuchni powinny się znaleźć przede wszystkim meble, które usprawnią gotowanie . Dla osoby starszej niesprawnej, najlepiej sprawdzą się dolne szafki, a zwłaszcza szuflady. Dostęp do nich jest łatwy, szybki, oraz nie wymaga wysiłku, a pełen wysuw szuflady sprawia, że całkowicie znika konieczność sięgania do wnętrza szafki. Wysokość szafek, półek i głębokości blatów powinny być dostosowane do zasięgu ramion seniora, aby wszystkie potrzebne przedmioty były zawsze w zasięgu ręki. Blat do wykonywania posiłków, zlewozmywak i płyta grzewcza powinny znajdować się blisko siebie, a lodówka możliwie blisko wejścia. Samo wyposażenie również jest ważne.

Mając na uwadze to, że często stan osób starszych się zmienia z czasem na niekorzyść, warto pomyśleć o zakupie sztućców i zastawy ułatwiającej korzystanie. Przydatne mogą być takie gadżety, jak kubek-niekapek. Warto pousuwać z podłogi wszelkie dywaniki i inne elementy, o które łatwo się potknąć.

Dzięki powyższym wskazówkom osobie starszej i niesprawnej nie tylko będzie łatwiej poruszać się po swoim własnym domu, ale zyska także trochę samodzielności. Warto więc o nich pomyśleć, bo nie wszystkie wiążą się z bardzo wysokimi kosztami. Czasem wystarczą dobre chęci.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!