Karmienie osoby starszej i niesprawnej. Garść porad dla opiekunów osób starszych.

Każdy Opiekun osoby starszej podejmujący pracę z Podopiecznym w pierwszych chwilach pracy ustala między innymi kwestie związane ze sposobem żywienia danej osoby.·

Dieta osoby starszej powinna być przede wszystkim odpowiednio dobrana  do aktualnego stanu zdrowia i prawidłowo zbilansowana.  Właściwe odżywianie może wspomagać stan osoby chorej, dlatego tak ważne jest, aby przygotowywać te posiłki z głową. Potrawy dla osób leżących, muszą być półpłynne i lekkostrawne. Wyeliminować należy ciemne pieczywo, grube makarony i kaszę gryczaną. Warto zaopatrzyć się w przenośne stoliki i odpowiednie naczynia,   które z pewnością usprawnią podawanie posiłków osobie obłożnie chorej. W diecie powinny się natomiast znaleźć, pieczywo jasne ( najlepiej czerstwe),  drobniejszy makaron, kasze ( ale tylko te drobne ! ) oraz  ryż.

Jeśli jest to osoba przewlekle chora, dobór odpowiednich produktów powinno się konsultować z lekarzem lub dietetykiem. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że  produkty, które serwujemy osobie starszej, nie zaszkodzą jej. Opiekując się Seniorem, powinniśmy poznać podstawowe zasady  żywienia.

Przede wszystkim regularność.

Osoba leżąca powinna jeść 4-5 regularnych posiłków w ciągu dnia, kolacja powinna być podawana nie później niż o 19 tej ,a dania muszą być ciepłe lecz nie gorące, najlepiej w postaci półpłynnej.

Naczynia powinny być przystosowane do podopiecznego,  egzamin zdadzą tu talerze z melaminy, talerze podzielone na części, oraz tzw. "kubek niekapek" ( z dziubkiem ). Ułatwi on podawanie płynów, a w lżejszych stanach daje możliwość samodzielnego korzystania przez chorego. Warto korzystać również ze specjalnych sztućców, ułatwiających trzymanie osobie starszej.

 Warto z diety całkowicie wyeliminować cukier oraz sól, gdyż są przyczyną zatrzymywania wody w organizmie, co prowadzi do powstawania obrzęków na ciele.

Nawadnianie organizmu jest bardzo ważne, osoba starsza powinna zaczynać dzień od szklanki wody z miodem, wspomaga to późniejsze wypróżnienie i zapobiega zaparciom, które niestety potrafią być prawdziwym utrapieniem dla osób o ograniczonym ruchu. Soki, kompoty z suszu, będą tu także mile widziane. Zasada dobrego nawodnienia, to przyjmowanie dziennie aż do 3 litrów płynów (pamiętając, że wodę zawierają również zupy).

Witaminy, minerały,   woda, białko, to wszystko powinno się znaleźć w idealnie dobranej diecie. Dzięki tak skomponowanym składnikom mineralnym i budulcowym, u osoby starszej samopoczucie będzie o niebo lepsze, a uczucie zatrzymania wody w organizmie zniknie na stałe, co jest naprawdę kluczowe w utrzymaniu dobrej kondycji naszego podopiecznego.

Z upływem lat ludzki organizm zaczyna pracować coraz wolniej, stąd tak ważne jest wypracowanie zdrowych nawyków u osób starszych i niesprawnych, aby uniknąć w przyszłości całkowitego zwolnienia perystaltyki jelit lub też zmiany mikroflory  jelita grubego. Nasza cierpliwość i empatia, oraz wsparcie w tym codziennym procesie odżywiania,   z pewnością spotkają się z aprobatą naszego podopiecznego.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!