Dbanie o higienę włosów i skóry głowy seniora nie zawsze jest łatwym zadaniem. staje się tym trudniejsze, im mniej senior jest sprawny, najwięcej trudności pojawia się wtedy, gdy podopieczny jest leżący, a jego stan nie pozwala na przetransportowanie do łazienki.
Najlepsze fryzury dla seniora
O włosy seniora łatwiej dbać, gdy fryzura jest krótka. Długie włosy plączą się, pojawiają się trudności z ich rozczesaniem. Włosy osób starszych często są słabe, mają skłonność do łamania się rozdwajania i wypadania. Krótka fryzura jest wygodna i praktyczna. Włosy seniora może podcinać fryzjer przychodzący na wizyty domowe, ale możesz też robić to samodzielnie. Aspekty estetyczne nie są aż tak ważna jak praktyczne. Fryzura nie musi być idealna, ważne, aby włosy łatwo było myć i czesać. Jeśli opiekujesz się starszą panią, która nie chce zrezygnować z długich włosów, jak najczęściej zaplataj z nich warkocz. Włosy nie będą się tak plątały.
Mycie włosów w łazience
Jeśli opiekujesz się seniorem, który porusza się samodzielnie, lub masz możliwość przetransportowania go do łazienki, z myciem włosów nie powinno być większych problemów. W wannie senior może siedzieć lub pozostawać w pozycji półleżącej, oparty plecami o ścianę wanny. Jeśli senior korzysta z kabiny prysznicowej, powinien siedzieć, aby Tobie była łatwiej myć jego włosy. W większości seniorskich domów znajdują się specjalne taborety pod prysznic, jeśli jednak w domu nie ma takiego ułatwienia, możesz wykorzystać zwykły taboret.
Mycie włosów osoby leżącej – przygotowanie
Mycie włosów osoby leżącej nie należy do najłatwiejszych, ale przy odpowiednim przygotowaniu może się okazać prostsze niż myślisz. Żeby przebiegało sprawnie, przygotuj:
– 2 ręczniki – jeden do zabezpieczenia łóżka i jeden do wytarcia włosów;
– wanienkę pneumatyczną lub sporą miskę;
– taboret niższy niż łóżko;
– dodatkowy pojemnik z wodą o odpowiedniej temperaturze;
– dzbanek lub kubek do spłukiwania włosów;
– szampon i ewentualnie odżywkę;
– grzebień lub szczotkę do rozczesywania;
– suszarkę do włosów.
Mycie włosów osoby leżącej krok po kroku
Połóż podopiecznego tak, aby jego głowa lekko wystawała poza łóżko. jeśli senior leży w zwykłym łóżku, najwygodniej będzie ułożyć go z głową na rogu łóżka. Głowa musi lekko wystawać, ale ramiona i kark muszą pozostawać na łóżku. Pod kark możesz dodatkowo podłożyć małą poduszkę lub zwinięty w rulon ręcznik.
Taboret ustaw tak, żeby znajdował się pod głową podopiecznego, ustaw na nim miskę. Polewaj włosy wodą z dzbanka lub kubka, następnie umyj włosy szamponem i spłucz je ponownie używając dzbanka. Na koniec osusz włosy ręcznikiem, osusz je i wysusz suszarką.