Czy w Niemczech zabraknie gazu? Jak to wpłynie na pracę opiekunek?

Media coraz częściej mówią o kryzysie energetycznym, który może dotknąć całą Europę. Mieszkańcy naszej części kontynentu martwią się możliwymi przerwami w dostawie prądu i gazu. Niemcy już przygotowują się na zakręcenie rosyjskiego kurka z gazem. Czy ta sytuacja ma wpływ na pracę polskich opiekunek osób starszych w Niemczech?

Jak wygląda sytuacja w Niemczech?

W Niemczech prawie wszystkie miasta i landy szukają oszczędności prądu i gazu. Dzieje się tak po to, aby gazu wystarczyło na zimę. Władze wprowadziły szereg ograniczeń, w tej chwili nie oświetla się elewacji, latarnie nie świecą już tak jasno, woda w basenach ma niższą temperaturę, a niektóre baseny zostały zamknięte. Robert Habeck powiedział: „Widzimy ogromny odzew na naszą kampanię transformacji energetycznej. (…) Zużycie gazu spadło w pierwszych miesiącach tego roku o ok. 14 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Po części z powodu cieplejszej pogody, po części z realnych oszczędności – wyjaśniał kanclerz, podkreślając, że „po raz pierwszy od dłuższego czasu Niemcy doświadczają, że energia jest towarem deficytowym.

Co to oznacza dla „niemieckiego Kowalskiego”?

Niemieckie władze radzą swoim obywatelom zaciskać pasa i przygotować się na wyższe rachunki za energię. Niemcy muszą się przygotować na zimną zimę, bo sytuacja jest bardzo niepewna. W Niemczech zaleca się wyposażenie domów i mieszkań w ciepłe koce, kołdry i śpiwory oraz zapewnienie, w miarę możliwości, alternatywnych źródeł ogrzewania. Organizowane są też punkty ciepła, czyli miejsca, w których w razie niskich temperatur Niemcy będą mogli się ogrzać lub nawet przenocować.

Co to oznacza dla opiekunki?

Opiekunki, które planują zimowe wyjazdy powinny być przygotowane na to, że w Niemieckich domach i mieszkaniach będzie chłodniej. Konieczne będzie więc zabranie większej ilości ciepłych ubrań, bo kaloryfery będą grzać słabiej niż dotychczas.
Jeśli w domu, w którym będziesz przebywać znajduje się kominek lub piec opalany drewnem, jest duża szansa, że trzeba będzie z niego korzystać. Dla opiekunki może to oznaczać np. konieczność donoszenia drewna na opał.
W skrajnych sytuacjach może zachodzić konieczność transportowania seniora do punktu ciepła, co może być dla opiekunki dodatkowym obowiązkiem.
Sytuacja związana z kryzysem ekonomicznym w Niemczech może dotknąć opiekunki w takim samym stopniu jak niemieckich obywateli. Należy przygotować się więc, na wszelki wypadek, na niższe temperatury w domach i mieszkaniach i ewentualne dodatkowe obowiązki związane z korzystaniem z alternatywnych źródeł ciepła. Poza tym warunki pracy nie powinny ulec zmianie. Nie ma też obaw o ilość zleceń, ta nie powinna się zmienić.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!