Autystyczny senior

O autyzmie mówi się coraz więcej, najczęściej jednak w kontekście dzieci. Problem autyzmu występującego wśród dorosłych wciąż jest pomijany. Czego możesz spodziewać się na zleceniu, podczas którego masz opiekować się autystycznym seniorem?

Czym jest autyzm?

Zanim odpowiemy na pytanie czym jest autyzm, warto podkreślić czym nie jest. Autyzm nie jest chorobą, nie można go wyleczyć. Autyzm jest tzw. całościową formą zaburzenia rozwoju, która ma duży wpływ na funkcjonowanie autysty. Osoby z autyzmem mają problemy a nawiązywaniem i podtrzymywaniem relacji, nie lubią zmian, miewają bardzo wąskie zainteresowania, często są nadwrażliwe w różnych obszarach – wykazują np. nadwrażliwość na dźwięki czy na dotyk.

Czego możesz spodziewać się po podopiecznym z autyzmem?

Podopieczny z autyzmem wcale nie musi być „trudniejszy w obsłudze”. To, co różni osoby autystyczne od nieautystycznych to sposób funkcjonowania w relacjach z innymi ludźmi. Może zdarzyć się, więc że twój podopieczny:

  • Nie będzie nawiązywał z Tobą kontaktu wzrokowego.
  • Nie będzie rozumiał twoich intencji (nie zrozumie, że robisz coś dla jego dobra).
  • Nie obdarzy Cię empatią, zrozumieniem, nie będzie czuł wdzięczności. Może wydawać się złośliwy lub arogancki.
  • Nie będzie rozumiał żartów, przenosi, metafory.
  • Będzie szczególnie przywiązany do rutyny.
  • Będzie bardzo lubił wybrane smaki, dźwięki, ubrania itp. i równie intensywnie będzie nie znosił innych.

Autystyczny podopieczny – jak postępować?

Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę, że osoba autystyczna może wydawać się dziwna, nieobecna, niemiła. Nie bierz tego do siebie, to nie są zachowania wymierzone w twoją osobę. Podopieczny po prostu nie potrafi postępować inaczej. Trzymaj się ustalonych zasad. Rutyna bardzo pomaga osobom ze spektrum autyzmu. Potraktuj dziwactwa podopiecznego z wyrozumiałością i pozwól mu na nie. Jeśli podopieczny potrzebuje np. chodzić w tym samym ubraniu należy pozwolić mu na to w miarę możliwości. Jeśli bardzo nie lubi jakiegoś dźwięku, należy ograniczyć wrażenia słuchowe. Wykazanie się empatią, której autystom brakuje, będzie najlepszą odpowiedzią na wszelkie trudności.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!