Czy mogę pracować w opiece w przypadku, gdy sama nie jestem w pełni zdrowa?

Praca w opiece jest wymagająca, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wymaga prowadzenia domu, w tym sprzątania, gotowania, robienia zakupów oraz opieki nad seniorem – w tym czasem podnoszenia, przesadzania, przebierania. Czy taką pracę mogą wykonywać osoby, które same nie są w pełni zdrowe?

Choroba chorobie nierówna

Wszyscy życzymy sobie, żebyśmy zawsze byli zdrowi i pełni sił. Wszyscy wiemy także, że to niemożliwe. Proces starzenia się jest naturalny i dotyczy każdego. Często jest też związany z występowaniem różnego rodzaju chorób. Opiekunkami osób starszych zostają często osoby w wieku okołoemerytalnym, jeśli połączymy to z faktem, że przeciętny Polak w wieku 65 lat cierpi na przynajmniej dwie choroby przewlekłe, zdamy sobie sprawę, że trudno byłoby znaleźć opiekunkę, która jest w pełni zdrowa. Większość chorób nie wyłącza nas z życia, w tym także z pracy zawodowej. Oczywiście istnieją schorzenia, które sprawiają, że praca zawodowa, w tym praca w charakterze opiekunki nie jest możliwa, ale z pewnością nie są to wszystkie choroby, a od opiekunki nikt nie wymaga, że będzie ona w pełni zdrowa.

Choroby przewlekłe

Choroby przewlekłe to choroby, które trwają dłuższy czas, lub takie, które mają charakter nawrotowy (objawy ustępują i wracają). Pacjenci mają ich świadomość i podejmują leczenie, przyjmując na stałe leki. Współcześnie to właśnie one stanowią przyczynę większości zgonów na świecie. (Do połowy XX wieku ludzie najczęściej umierali w wyniku chorób o nagłym przebiegu lub chorób zakaźnych.) Wspomnieliśmy już, że przeciętny Polak, który ukończył 65 lat cierpi na co najmniej dwie z nich, prawdopodobnie większość z nas zapada na nie już przed 50tką, nie jest więc niczym zaskakującym, że jeśli mamy 50 czy 60 lat nie jesteśmy w pełni zdrowi, nie stanowi to przeciwwskazań do podejmowania pracy.

Opiekunki z chorobami

Na forach internetowych wypowiadają się opiekunki, które chorują na cukrzycę obu typów, choroby tarczycy, choroby nerek, RZS, opiekunki po przebytym udarze, a nawet takie, które w procesie leczenia onkologicznego. Niektóre z nich przyjeżdżają nawet raz na kilka tygodni do Polski by przyjąć chemioterapię lub inną formę leczenia. Jak widać możliwe jest wykonywanie pracy opiekunki nawet gdy samemu poważnie się choruje. Dużo ważniejsze niż wyniki badań jest samopoczucie opiekunki i świadomość choroby.

Choruję – jak przygotować się do zlecenia?

Opiekunka, która choruje, przed każdym wyjazdem powinna odbyć wizytę lekarską i wykonać komplet zaleconych badań. Wyjeżdżając na zlecenie warto mieć jasność co do swojego stanu zdrowia. Lekarz również musi wiedzieć o wyjeździe, choćby po to, żeby mógł wypisać recepty na wystarczającą ilość leków. Dobrze jest też w takiej sytuacji mieć możliwość telefonicznego kontaktu z lekarzem prowadzącym lub odbycia wizyty on-line, gdyby stan zdrowia uległ pogorszeniu. Opiekunki zatrudnione przez firmę GoWork mają zapewnione ubezpieczenie zdrowotne, więc w razie potrzeby mogą korzystać z niemieckiej służby zdrowia.

Kiedy lepiej nie wyjeżdżać?

Na zlecenie nie powinny decydować się osoby, których choroba jest nieprzewidywalna. Jeśli wiesz, że stan twojego zdrowia może nagle ulec znacznemu pogorszeniu, nie ryzykuj. Nie powinnaś wyjeżdżać także wtedy, kiedy twoja choroba daje objawy, które prowadzą do omdleń czy utraty przytomności. W razie np. ataku padaczki w domu seniora nie będziesz mogła liczyć na żadną pomoc.
Decyzja o wyjeździe powinna być zawsze podejmowana w oparciu o stan zdrowia, opinię lekarza prowadzącego i aktualne samopoczucie opiekunki.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!