Czy opiekunka podczas zlecenia może pić alkohol?

Długi jesienny wieczór. Senior smacznie śpi, Ty siadasz w fotelu z książką w dłoni, albo wygodnie rozsiadasz się na kanapie i włączasz ulubiony serial. Czujesz, że do pełni szczęścia czegoś Ci brakuje. A gdyby tak sięgnąć po lampkę wina? Czy opiekunka podczas wyjazdu na sztelę może pić alkohol? Czy lampka wina lub piwo są zakazane w czasie wyjazdu? Dowiedz się, czy opiekunka może pić alkohol podczas zlecenia.

NIE dla alkoholu podczas zlecenia (!)

Opiekunka ma absolutny zakaz spożywania alkoholu i sięgania po inne używki w czasie swojej pracy. Nie może sięgnąć po lampkę wina czy szklankę piwa sprawując opiekę nad seniorem. Nie może w tym czasie zażywać narkotyków czy dopalaczy. Dlaczego? Odpowiedź na to pytania jest prosta – ponieważ jest wtedy w pracy. Reguluje to zarówno umowa – w umowie z opiekunką często znajduje się nie tylko zapis mówiący o zakazie picia alkoholu, a często też o konsekwencjach, które poniesie w razie jego złamania. Najczęściej do konsekwencji należy natychmiastowe zerwanie umowy i pokrycie kosztów powrotu do Polski.

Picie alkoholu w pracy jest niezgodne z prawem

Nawet gdyby w umowie nie było zapisu o zakazie picia alkoholu na zleceniu, regulują to przepisy prawa. Kodeks pracy wyraźnie mówi o tym, że nie można spożywać alkoholu w miejscu pracy, przepisy regulują też zasady dotyczące pracy zdalnej. Co więcej za spożywanie alkoholu w czasie pracy pracownik może zostać ukarany karą pieniężną. Jeszcze poważniejsze konsekwencje grożą pracownikowi, który wykonując swoją pracę pod wpływem alkoholu narazi pracodawcę na straty. Jeśli pracownik nakryty na spożywaniu alkoholu nie zastosuje się do poleceń pracodawcy, ten może wezwać policję.

Picie alkoholu w pracy jest nieodpowiedzialne

Bez względu na to, jaki zawód wykonujemy, picie w miejscu pracy jest nieodpowiedzialne. Picie w trakcie sprawowania opieki nad seniorem jest szczególnie nieodpowiedzialne. Senior jest osobą niesamodzielną, wymagającą wsparcia i opieki, niekiedy swoim stanem i potrzebami przypomina dziecko. Tak, jak nie należy pić alkoholu sprawując opiekę nad dzieckiem, tak nie należy go pić sprawując opiekę nad osobą starszą. Jeśli opieka ta jest dodatkową naszą pracą, spożywanie alkoholu jest niedopuszczalne – bez względu na rodzaj i ilość trunku.

A co z toastami?

Zdarza się, że opiekunka uczestniczy w uroczystościach rodzinnych – jest na zleceniu akurat wtedy, gdy przypadają urodziny seniora, święta czy Sylwester. Czy w takie dni może pozwolić sobie np. na lampkę szampana? Nie. W pracy nie spożywamy alkoholu, od tej reguły nie ma wyjątku. Nawet jeśli sam senior lub rodzina częstują lamką alkoholu, opiekunka powinna grzecznie, ale stanowczo odmówić, podkreślając, że nadal jest w pracy.

Picie alkoholu w przerwie od pracy

Jedynym czasem, kiedy spożywanie alkoholu jest dozwolone są przerwy na pracy. I nie chodzi tu o przerwy od wykonywanych obowiązków, kiedy np. senior jest po kąpieli i kolacji, a opiekunka ma czas dla siebie. W takim momencie może ona napić się kawy czy herbaty, ale nie wina czy piwa. Za przerwę w pracy uznaje się czas wolny opiekunki wpisany w jej grafik. Jeśli opiekunka ustali ze zleceniodawcą, że ma wolne w każde piątkowe popołudnie, lub że ma wolny jeden weekend w czasie wyjazdu, kiedy seniorem opiekuje się jego rodzina, wtedy może sięgnąć po alkohol. Powinna jednak pamiętać, żeby nie spożywać go zbyt dużo. Dozwolone są takie ilości, które nie wpłyną na jej pracę po powrocie z przerwy. Jeśli masz krótką przerwę, która wynosi np. 4 godziny podczas popołudnia, lepiej w ogóle nie pić alkoholu, gdyż organizm nie zdąży go zmetabolizować.
Pamiętaj, że konsekwencje wynikające z picia alkoholu na zleceniu są poważne i niewarte lampki wina czy butelki piwa.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!