Czego boją się Niemcy i dlaczego to ważne dla polskich opiekunek

Specjaliści  z Instytutu Demoskopii Allensbach w porozumieniu z Centrum Strategii i Wyższego Zarządzania w Kolonii postanowili zbadań poziom lęku mieszkańców Niemiec. W tym celu przeprowadzili badanie, w którym Niemców zapytano o ich aktualne obawy względem świata, kraju i życia osobistego. Wyniki badania dają do myślenia, okazuje się bowiem, że nasi zachodni sąsiedzi są przepełnieni lękiem, a jedna z obaw bezpośrednio związana jest z tematem, który opiekunkom seniora jest bardzo bliski.

Niemcy boją się wojny

Przebadani dzięki ankiecie Niemcy przyznali, że boją się wojny. Aż 25% ankietowanych wskazało, iż odczuwa lęk spowodowany możliwością zaangażowania się Niemiec w konflikt zbrojny. Badania Instytutu Demoskopii i Centrum Strategii Wyższego Zarządzania prowadzone są od 9 lat ale poziom strachu spowodowanego ewentualnym wybuchem wojny pierwszy raz jest tak wysoki. Aż 61% badanych obawia się, że konflikt między Stanami Zjednoczonymi a Iranem może może zagrozić Niemcom. 

Co czwarty Niemiec nie czuje się bezpiecznie w swoim kraju

W takim samym stopniu jak wojny, Niemcy boją się przemocy i wzrostu przestępczości. Co czwarty ankietowany uznał, że nie czuje się w swoim kraju bezpiecznie, a aż 2/3 ankietowanych uznało, że państwo niemieckie robi zbyt mało, żeby chronić bezpieczeństwo obywateli. Badanie wykazało, że Niemcy maja poczucie, iż w kraju znajdują się takie miejsca, w których prawo nie ma żadnego znaczenia, gdzie nikt nie egzekwuje jego przestrzegania i gdzie porządek prawny po prostu nie istnieje. 

Najczęstszy lęk ma znaczenie dla opiekunek 

Choć wile Niemców boi się widma wojny i taka sama grupa czuje się zagrożona z powodu braku poczucia bezpieczeństwa, to nie są to najczęściej występujące lęki. Największa grupa Niemców, stanowiąca aż 42%

wszystkich badanych, boi się utraty zdrowia, starości i samotności. Niemcy obawiają się raka i demencji starczej, te choroby kojarzą im się bowiem z brakiem możliwości samodzielnego funkcjonowania. 

Skąd ten lęk?

Lęk Niemców jest uniwersalny i z całą pewnością nie dotyczy wyłącznie tej jednej narodowości. Ludzie boją się choroby i starości bez względu na to w jakim kraju zamieszkują, jaki mają kolor skóry czy jaką wyznają wiarę. Porównując jednak Polskę i Niemcy możemy dojść do wniosku, że Polacy nadal dość często funkcjonują w rodzinach wielopokoleniowych, a seniorami zajmują się osoby z najbliższej rodziny. W Niemczech to już rzadkość. To powód, dla którego lęk o starość i samotność u Niemców może być bardziej widoczny.

Dla polskich opiekunek wynik tego badania ma znacznie, pokazuje bowiem, jak bardzo opiekunki osób starszych są w Niemczech potrzebne. 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!