Co opiekunka powinna wiedzieć o koronawirusie?

Media na całym świecie obiegają informacje o kolejnych zarażeniach koronawirusem. Czy naprawdę jest on tak niebezpieczny, jak się mówi? Czym grozi zakażenie? Czy można się przed nim ustrzec? Dla opiekunek osób starszych bardzo ważne powinno być, że wirus ten jest szczególnie niebezpieczny właśnie dla seniorów, zwłaszcza tych, które obciążone są chorobami przewlekłymi. 

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba ta przypomina swoim przebiegiem grypę. Po zarażeniu pojawiają się charakterystyczne dla infekcji grypopodobnej objawy takie jakie

gorączka, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Przebieg zakażenia zazwyczaj jest łagodny, tylko 15%-20% chorych przechorowuje koronawirusa ciężko, śmiertelność wynosi 2-3%. 

Dlaczego koronawirus jest taki niebezpieczny? 

O koronawirusie wciąż wiemy niewiele i właśnie ten brak znajomości patagoneu sprawie, że może on być niebezpieczny. Przeciwko koronawirusowi nie ma szczepionek. Wirus jest przenoszony drogą kropelkową, dlatego łatwo się nim zarazić. 

Koronawirus szczególnie groźny jest dla osób z grup ryzyka, czyli dla osób, które szczególnie trudno znoszą infekcję, należą do nich małe dzieci, które nie zbudowały jeszcze odporności i osoby starsze, zwłaszcza jeśli chorują na choroby przewlekłe. To właśnie w tej grupie chorych śmiertelność jest największa. Senior, którym się opiekujesz z całą pewnością należy do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu choroby koronawirusowej dlatego musisz dołożyć wszelkich starań, aby uchronić go przed zakażeniem.

Jak zabezpieczyć siebie i seniora przed koronawirusem?

Zapobieganie zakażeniu wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku innych chorób przenoszonych drogą kropelkową. Polskie Ministerstwo Zdrowia zaleca rezygnacją z wyjazdów do miejsc, gdzie jest najwięcej zachorowań, m.in. do Chin i Włoch. Zalecana jest także rezygnacja z pobytu w miejscach, w których gromadzą się tłumy, zwłaszcza podczas międzynarodowych imprez takich np. jak koncerty. 

Bardzo ważna jest odpowiednia higiena. Zaleca się częste i dokładne mycie rąk i korzystanie z żeli antyseptycznych (zwróć uwagę, aby zabijały także wirusy, nie tylko bakterie), zwłaszcza po powrocie do domu, np. ze sklepu. Sposób mycia rąk ma ogromne znaczenie, dlatego warto zapoznać się z poniższą instrukcją. Mycie rąk w taki sposób pozwala zabić wirusy znajdujące się na dłoniach, a to z kolei sprawia, że nawet jeśli masz z nim styczność, nie przenosisz go dalej. 

Co robić gdy podejrzewasz koronawirusa u siebie lub seniora?

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub senior zostaliście zakażeni koranwirusem, przede wszystkim nie panikuj. Zastanów się czy faktycznie to może być koronawirus. Jeśli nie przebywałaś w Chinach lub Włoszech i nie miałeś kontaktu z osobami, które wróciły z tych krajów, szanse na to, że to koronawirus są niewielkie. Jeśli nie czujesz się gorzej niż przy przeziębieniu, postępuj jak zwykle w przypadku infekcji.

Jeśli miałaś kontakt z osobą, która mogła być z nosicielem wirusa, zasięgnij porady medycznej. 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!