Opiekunko, dbaj o swoje zdrowie!

Zadaniem opiekunki osób starszych jest dbanie o to, aby utrzymać seniora w jak najlepszym stanie zdrowia. Wykonując taką pracę łatwo zapomnieć o swoim własnym zdrowiu i samopoczuciu, należy jednak robić wszystko, by do tego nie doszło. Stan zdrowia opiekunki jest ważny sam w sobie, ale trzeba pamiętać także o tym, że bezpośrednio przekłada się na jakość opieki. Tylko zdrowa opiekunka jest w stanie zadbać o zdrowie seniora. 

Choroby przewlekłe

Jeśli leczysz się na choroby przewlekłe koniecznie zaplanuj wizyty u lekarza specjalisty tak, żeby wypadły krótko przed wyjazdem na zlecenie i poinformuj go na jak długo wyjeżdżasz. Zadbaj o to, żeby lekarz przedłużył recepty i przepisał taką ilość leków, żeby wystarczyła na cały wyjazd. Jeśli jest taka konieczność, wykonaj przed wyjazdem wszystkie potrzebne badania. Będziesz oczywiście miała możliwość korzystania z pomocy lekarskiej w Niemczech, ale dobrze byłoby, gdyby lekarz prowadzący zaplanował leczenie na czas wyjazdu. Podczas pobytu na zleceniu nie zapomnij o przyjmowaniu leków i stosuj się do innych zaleceń lekarza. 

W zdrowym ciele zdrowy duch

Aby dobrze się czuć i mieć siły do pracy dbaj o swoje zdrowie fizyczne i komfort psychiczny. Tylko połączenie zdrowia i dobrego stanu psychicznego pozwoli znosić Ci trudy pracy. Staraj się zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu, organizm będzie wdzięczny za choćby najprostsze ćwiczenia czy systematyczne spacery. Wykorzystuj wolny czas na sprawianie sobie drobnych przyjemności. Pamiętaj, że masz prawo do odpoczynku.

Jesteś tym, co jesz

Niemiecka kuchnia jest dość ciężka, w dodatku Niemcy słyną z produkcji naprawdę smacznych słodyczy, które często okazują się pokusą nie do odparcia. Warto jednak jednak podjąć walkę z samą sobą i zadbać o racjonalne odżywianie, gdyż w ogromnym stopniu przekłada się ono na nasze zdrowie i samopoczucie. Na początek warto zrezygnować ze słodzonych napoi i soków i zastąpić je wodą, której należy wypijać 2-3 istry dziennie. Jeśli lubisz słodki smak spróbuj zastąpić słodycze owocami. Do głównych posiłków dodawaj warzywa. 

Zadbaj o kręgosłup

Specyfika pracy z osobą starszą wymaga tego, aby podnosić seniora lub wspomagać go w zmianie pozycji ciała, a to bardzo obciąża kręgosłup. Dlatego też każda opiekunka szczególnie powinna dbać o jego stan. Aby zachować zdrowie kręgosłupa warto nauczyć się technik prawidłowego podnoszenia chorego i zadbać o mocne mięśnie przykręgosłupowe. W tym celu wystarczy stosować proste ćwiczenia, idealnie sprawdzą się ćwiczenia na piłce, joga i stretching. Pamiętaj jednak, że jakakolwiek aktywność jest lepsza niż żadna. Znaczenia mają spacery, dobrze jednak by były regularne. 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Na dobry stan zdrowia trzeba sobie zapracować. Nie na wszystko mamy wpływ, jednak wielu chorobom można zapobiegać albo wykryć je w pierwszej fazie rozwoju, a wtedy leczenie jest krótsze i skuteczniejsze. Dlatego też prowadź zdrowy styl życia – dbaj o dietę i aktywność i pamiętaj o badaniach profilaktycznych zalecanych przez lekarza. Raz w roku wykonuj pakiet podstawowych badań, nie zapominaj o cyklicznych wizytach u lekarzy specjalistów, u których się leczysz. Kobiety dodatkowo powinny odwiedzać ginekologa. 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!