Senne problemy seniorów

Nie od dziś wiadomo, że sen odgrywa ważną role życiu człowieka.  To właśnie podczas snu nasz organizm wypoczywa a mózg się regeneruje. 
 
Wraz z wiekiem znaczna część społeczeństwa napotyka problemy senne, właściwie cierpiąc na bezsenność. Szacuje się, że ok. połowa osób po 50 roku życia ma do czynienia z bezsennością, z czego u ok. 20% pojawia się bezsenność przewlekła.
Zaburzenia snu mają swoje konsekwencje, następstwami mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej, układ odpornościowy, układ nerwowy jak również układ sercowo- naczyniowy.
 
W momencie kiedy nasz organizm nie ma możliwości na pełną regeneracje stajemy się zmęczeni, rozdrażnieni, rak nam sił i motywacji do działania. Zatem, jak i co robić aby pomóc seniorowi?
 
Przyczyny
 
Przyczynami, które mogą zaburzać sen może być codzienne życie. Być może wydarzyło się coś, co powoduje i nasila stres u seniora? Warto porozmawiać z nim jak również z jego rodziną. 
 
Drzemki w dzień, jeśli senior ucina sobie drzemki w dzień warto z nim o tym porozmawiać i je skrócić. Dorosła osoba nie powinna mieć drzemki dłużej niż 20 minut i powinna się ona odbyć nie później niż o 15. 
 
Kolejnym symptomem, który może być przyczyną problemów ze snem może być zbyt wysoka temperatura w sypialni, nie powinna ona przekraczać 21 stopni. Ponadto przed snem sypialnia powinna być wywietrzona. 
 
Aktywność fizyczna, aktywność fizyczna wpływa na nasz organizm pod wieloma względami, warto o nią zadbać, zbyt wypoczęty organizm może mieć problemy ze snem.
 
Dieta, warto pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę na to, co senior je na kolacje. Najlepiej , żeby danie było lekkostrawne i niezbyt obfite, aby układ trawienny nie był zbyt obciążony.
 
Tv i inne ekrany. Aby zadbać o dobry sen należy ograniczać ekrany, zarówno oglądanie tv jak spędzanie czasu z telefonem czy tabletem. Ostatni kontakt powinien być ok. godzinę przed snem.
 
Często też źle dobrany materac czy poduszka może powodować problemy ze snem. 
 
Problem, z którego trudno wyjść i mieć na niego wpływ są choroby wzmagające bezsenność. Bardzo często w parze z bezsennością występuje: depresja, zaburzenia lękowe czy też choroba Alzhaimera. Kolejnymi chorobami, które  mogą wpływać na sen są, choroby kręgosłupa , którym towarzyszy ból i problem ze znalezienia odpowiedniej pozycji snu.  Jak również chorobo reumatyczne, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów oraz inne schorzenia autoimmunologiczne jak również choroby endokrynologiczne.
 
Problem wywoływać również mogą leki zażywane przez seniora. Warto przeczytać ulotki i  razie potrzeby porozmawiać z lekarzem. 
 
W każdym razie, aby pomóc seniorowi musimy znaleźć przyczynę
 
Jak pomóc seniorowi?
 
Jeśli senior cierpi na bezsenność warto spróbować mu pomóc. Warto podkreślić, że jeśli bezsenność jest krótkotrwała pozostaje nam obserwacja. Ważne jest aby w tym czasie zadbać o higienę snu seniora. Przestrzeganie porad zamieszczonych powyżej. 
 
Gdy bezsenność wiążę się ze stresem jaki towarzyszy seniorowi możemy spróbować mu pomóc środkami ziołowymi, np. melisą, czy też melatoniną. Możemy również udać się po pomoc do psychoterapeuty zajmującym się problemami sennymi.
 
W przypadku, kiedy bezsenność jest długotrwała warto sięgnąć po pomoc specjalistów. Jeśli bezsenność wiąże się z chorobą psychiczną typu depresja należy udać się do specjalisty, zarówno na terapie czy też w razie potrzeby zastosowanie leków. Natomiast jeśli wynika z innej choroby czy leków, jakie senior przyjmuje a nie możemy ich zmienić wraz z lekarzem możemy ustalić przyjmowanie leków nasennych, ale musimy pamiętać, senior musi być pod stałą opieką i obserwacją lekarza. 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!