Podobno Niemcy są kulturalni, ale niezbyt wylewni. Wścibscy, ale sami nie lubią mówić o sobie. Rzetelni, pracowici i poukładani, nie znoszą bałaganu i nie zapowiedzianych wizyt. Rzadko się śmieją i lubią mieć rację. Ile w tym prawdy?
Punktualność to podstawa
Znasz anegdotę o spóźniającym się pociągu? Jeśli w Polsce usłyszymy komunikat, że pociąg spóźni się pół godziny, to trzeba nastawić się na godzinę czekania. Jeśli w Niemczech usłyszymy komunikat, że pociąg spóźni się 5 minut, to spóźni się on maksymalnie 5 minut. W Polsce nikt nie będzie informował o 5minutowym opóźnieniu, bo dla Polaków to norma, a w Niemczech nikt nie będzie informował o półgodzinnym opóźnieniu, bo pociągi tam jeżdżą punktualnie.
W tej anegdocie jest tylko część prawdy. Niemcy są bardzo punktualni, a przybycie na czas jest dla nich wyrazem szacunku. Spóźnienia są bardzo źle widziane, toleruje je się tylko wtedy, gdy ich przyczyną są ważne zdarzenia losowe (np. wypadek). Pamiętaj więc aby wszędzie tam, gdzie się umówisz, stawić się punktualnie. Najlepiej tak zaplanuj podroż, żeby być kwadrans przed czasem.
Pociągi jednak czasem się spóźniają, a czasem nawet nie przyjeżdżają wcale.
Porządek ponad wszystko
Niemcy bardzo cenią sobie porządek. Ważny jest dla nich ład w otoczeniu, ale także porządek prawa. Są oszczędni i uporządkowani. Segregują śmieci, a butelek po napojach nie wyrzucają do śmieci, ale wrzucają do specjalnych maszyn w supermarketach, odbierając za to drobne kwoty.
Niemcy bardzo restrykcyjnie przestrzegają przepisów, w tym przepisów prawa drogowego. Znaki drogowe to dla Niemców rzecz święta, trudno spotkać kogoś, kto łamie przepisy. Niemcy są bardzo kulturalnymi kierowcami.
Dobre, bo niemieckie
Niemcy wyraźnie kochają swój kraj i produkty rodzimego pochodzenia. Chętnie jeżdżą niemieckimi samochodami, jedzą niemieckie słodycze, piją niemieckie piwo i niemiecką kawę. Podkreślają, że cenią jakość, ale w tym sięganiu po wszystko co niemieckie, jest też element dumy narodowej i patriotyzmu.
W pracy pracują
Niemcy są dość nieufni, powściągliwi i zdają się nie być zbyt towarzyscy. W miejscu pracy zjawiają się po to, aby wypełniać obowiązki, kontakty towarzyskie w pracy nie są dla nich ważne. Rzadko mówią sobie po imieniu, często za to zwracają się do siebie używając tytułów naukowych.
Są narodem sztywnym i formalnym, bardzo cenią sobie prywatność.
W pracy cenią jasny podział obowiązków i rzetelne wywiązywanie się z nich. Punktualność w miejscu pracy jest niezwykle ważna. Przełożonego wypada poinformować nawet o kilkuminutowym spóźnieniu.
Zadziwia ich Polska
Wydaje się, że Polaka w Niemczech niewiele rzeczy może zaskoczyć. Natomiast wielu Niemców, zwłaszcza tych ze starszego pokolenia, zadziwionych jest tym, jak żyje się w Polsce. Większość z nich kojarzy Polskę jako kraj zza muru berlińskiego i nie bierze pod uwagę jak zmieniła się nasza ojczyzna na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Opiekunka często musi tłumaczyć, że w Polsce także mamy internet, bieżącą wodę i… dbamy o higienę.
„