Jeśli pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech lub chcesz znaleźć pracę w takim charakterze, musisz znać język przynajmniej w stopniu komunikatywnym. W jaki sposób się nauczyć języka? Podpowiadamy w naszym najnowszym wpisie na blogu.

Nauka nie idzie w las, mówi popularne przysłowie. Nauka języków też nie. Jeśli pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech lub chcesz znaleźć pracę w takim charakterze, musisz znać język przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Niemieckiego możesz uczyć się w domu i to całkiem za darmo.

Bezpłatne kursy internetowe

Internet zdaje się nie mieć granic. W sieci znaleźć można praktycznie wszystko, także bezpłatne kursy nauki języków obcych. Potrzebujesz tylko komputera i dostępu do Internetu, a w ofertach kursów będziesz mogła przebierać. Sama zdecydujesz, czy wolisz kurs online, czy taki do ściągnięcia na komputer. Dzięki kursom możesz uczyć się niemieckiego na różnych poziomach.

Aplikacje na telefon

Chcesz powtórzyć słówka, popracować nad gramatyką, a może zapoznać się z niemieckimi idiomami? Wszystko to zrobisz dzięki aplikacjom, które za darmo ściągniesz na swój telefon. Jesteś wzrokowcem – wybierz aplikację, która bazuje na obrazkach. Szybciej uczysz się ze słuchu – znajdź taką z lektorem. Aplikacje działają na wszystkich systemach, a żeby je obsługiwać, wystarczy najprostszy smartfon.

Filmy, książki, audiobooki

Nawet jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nauką języka, oglądaj niemieckie filmy i seriale, słuchaj niemieckiej muzyki i audiobooków, czytaj niemieckie książki. Niczego nie rozumiesz? Nie szkodzi! Osłuchasz się z językiem, z czasem zaczniesz wyłapywać znane Ci słowa i zrozumiesz kontekst, a to pierwszy krok do sukcesu.

Jeśli wolisz czytać, możesz zacząć od książek… dla dzieci. Tak, takie książki są idealne do nauki języka. Podstawowe słownictwo i proste zdanie w połączeniu z obrazkami, pomogą Ci szybko opanować podstawy.

Jeśli nie chcesz inwestować pieniędzy w materiały do nauki, odwiedź najbliższą bibliotekę. Darmowe audiobooki, seriale i filmy znajdziesz też w Internecie lub za grosze kupisz w sklepach z… tanią odzieżą.

Rozmowy w sieci

Dzięki internetowi świat stał się globalną wioską. Dziś nie ma przeszkód, abyś rozmawiała z kimś, kto mieszka na drugim końcu świata. W mediach społecznościowych i na forach znajdziesz osoby z całego świata, które mają taki sam cel jak Ty – chcą nauczyć się niemieckiego. Możecie rozmawiać w wiadomościach prywatnych lub w grupach, a także na skype, co pomoże przełamać strach przed mówieniem.

Kursy finansowane ze środków unijnych

W większości miasta wojewódzkich i powiatowych, a czasem także w miejscowościach gminnych możesz bez trudu znaleźć kursy języków obcych, w tym także niemieckiego, za które nie musisz płacić. Większość z nich finansowana jest ze środków Unii Europejskiej. Żeby wziąć udział w takim kursie musisz spełniać określone kryteria, najczęściej zamieszkiwać określony powiat/gminę, spełniać kryterium wieku lub braku zatrudnienia. Kursy organizowane są najczęściej przez Urząd Miasta lub Urząd Gminy, Starostwo Powiatowe, Urząd Pracy lub różne organizacje na rzecz rozwoju lokalnej ludności.

 

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!