Święta bez rodziny. Jak Opiekunki radzą sobie z tęsknotą za najbliższymi.

Święta bez bliskich. Jak radzić sobie z tęsknotą?

W telewizji świąteczne reklamy. W sklepach czekoladowe mikołaje. Na ulicach choinki i lampki. Święta czuć już w powietrzu. To niezwykły czas, który przybliża nas do najpiękniejszych dni w roku, wigilii i świąt Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas wigilia to najważniejszy dzień w roku. Siadamy wtedy z rodziną przy stole, gasną waśnie i spory, zapominamy o problemach. Nie wszyscy jednak mogą spędzić święta z bliskimi, do tego grona należą m.in. opiekunki, które wyjechały na zlecenie obejmujące okres świąteczny.

Dlaczego tęsknimy ?

Tęsknota wpisana jest w emigrację. Doświadczają jej prawie wszyscy, którzy opuszczają rodzinny dom, bez względu na to jak daleko i na jak długo wyjeżdżają. Uświadomienie sobie tej prawdy to pierwszy krok do poradzenia sobie z trudnymi emocjami. Tęsknimy, bo tracimy poczucie bezpieczeństwa, bo musimy odnaleźć się w nowym miejscu, wśród obcych ludzi. Musimy zmierzyć się z nowymi obowiązkami, funkcjonować w innej kulturze, posługiwać się obcym językiem. Nie mamy wokół siebie rodziny, przyjaciół, znajomych. To trudne doświadczenie może budzić lęk, smutek czy żal. Ważne jest, aby dać sobie prawo do przeżywania trudnych emocji, pamiętać, że to normalne i dobre i że świadczy o tym, iż nasza relacja z bliskimi jest poprawna (gdybyś zupełnie nie tęskniła za mężem, dziećmi, wnukami czy przyjaciółką, świadczyłoby to o tym, że są Ci obojętni) oraz że jesteśmy przywiązani do miejsca, w którym żyjemy. Tęsknota nie jest zła, ale nie może nas przytłaczać.

Jak sobie radzić z tęsknotą?

Pamiętaj, że twoja praca to misja

Może brzmi górnolotnie, ale tak właśnie jest. Pamiętaj, że dzięki Tobie czyjeś życie staje się lepsze. Czasem dzieje się tak, że opiekun jest jedyna osobą, z którą senior spędza święta. Towarzyszenie komuś samotnemu w takim dniu powinno być powodem do dumy i radości.

Bądź w kontakcie

Jeszcze kilkanaście lat temu nie do pomyślenia było, że każdy z nas będzie miał dostęp do telefonu komórkowego i internetu. Dziś na szczęście jest to normalne. Korzystaj ze zdobyczy technologicznego postępu. Od czerwca 2017 roaming w krajach EU nie obowiązuje, oznacza to, że z Niemiec możesz dzwonić do Polski bez dodatkowych opłat. Z bliskimi możesz rozmawiać przez telefon, pisać maile czy wymieniać wiadomości na portalach społecznościowych. Atrakcyjną formą kontaktu mogą okazać się videorozmowy.

\"\\"\\"\"

Stwórz kalendarz

Odliczaj dni do spotkania z bliskimi. Możesz skreślać kolejne dni w kalendarzu. Myśl o tym, że każda noc i każdy dzień przybliża Cię do spotkania z nimi.

„Inni mają gorzej”

W okresie przedświątecznym tęsknimy bardziej. Boże Narodzenie to szczególny czas, któremu towarzyszą rodzinne spotkania. W chwilach zwątpienia pomyśl o innych osobach, które również są daleko od bliskich. Nie jesteś jedyną opiekunką na kontrakcie. Spróbuj poszukać kontaktu z nimi na forach internetowych. Nikt nie zrozumie Cię tak dobrze jak ten, kto ma podobne problemy i doświadczenia. Pamiętaj, że świąt z najbliższymi często nie mogą spędzić lekarze, policjanci i wiele, wiele innych osób. Myśl, że „inni mają gorzej”, a przynajmniej tak samo źle, może okazać się pokrzepiająca.

Cel uświęca środki

Kiedy jesteś na zleceniu, jest trudno, ale pomyśl o tym, dlaczego zdecydowałaś się wyjechać. Co daje Ci podjęcie takiej pracy. Zlecenie trwa tylko kilka miesięcy, a potem wracasz do domu, do bliskich i możesz cieszyć się wspólnym czasem do woli.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!