Dieta dla Seniora. Dobrze dobrane posiłki pomagają w zachowaniu zdrowia. Odpowiednio zbilansowana dieta może i powinna być również smaczna. Przecież jesteśmy tym, co jemy.

Proces starzenia organizmu nie omija układu pokarmowego. Zmniejsza się ilość wydzielanej śliny i soków trawiennych, braki w uzębieniu powodują że seniorzy (nawet Ci, którzy braki w uzębieniu uzupełniają ortodontycznie) inaczej przeżuwają pokarm, kosmki jelitowe stają się krótsze i grubsze, zmienia się flora bakteryjna jelit. To wszystko sprawia, że osoby starsze często mają problemy z trawieniem.  Co gorsza, seniorzy często odżywiają się po prostu źle, a przecież „jesteś tym, co jesz”, dieta ma ogromne znaczenia dla stanu zdrowia osób starszych.

Dlaczego jedzą źle?

Liczne badania pokazują, że osoby po 70 roku życia odżywiają się gorzej niż młode pokolenie. Dzieje się tak z kilku przyczyn. Pierwszą z nich są złe nawyki żywieniowe, których starsi ludzie nie chcą zmieniać, często mówią „tyle lat tak jadłem i nic mi nie było”, „a co mi zostało, przynajmniej sobie pojem”.

Starsze osoby, zwłaszcza te samotne, które rzadko robią zakupy wybierają produkty wysokoprzetworzone, z długim terminem ważności, kupują małą ilość produktów świeżych, w obawie, że nie zdążą ich zjeść zanim te się zepsują. To właśnie z tych powodów u osób starszych częściej niż w innych grupach wiekowych obserwuje się nadwagę lub wychudzenie spowodowane brakiem składników odżywczych w diecie.

Co powinien jeść senior?

Dieta seniora powinna być zbilansowana, musi zawierać odpowiednią ilość węglowodanów, białek i tłuszczy, a przy tym być bogata w składniki odżywcze.

W jadłospisie osoby starszej powinny więc znaleźć się przetwory zbożowe, najlepiej pełnoziarniste (pieczywo, makarony) oraz kasze i ryż.

Źródło białka powinny stanowić  chude mięsa i wędliny, dieta seniora powinna być bogata w tłuste ryby, które dostarczą nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Osoby starsze, jak wszyscy zresztą, powinny jeść dużo warzyw i owoców, które dostarczają witamin i są bogate w błonnik. Najlepiej jeśli będą to owoce i warzywa sezonowe, jedzone na surowo. Bardzo zdrowe są też kiszonki.

Ostrożnie natomiast powinno się podchodzić do kwestii nabiału, mitem jest, że nabiał wzmacnia kości. Osoby starsze powinny unikać jedzenia nabiału, gdyż mleko krowie zawiera laktozę (rodzaj cukru), która jest trawiona przez enzym laktazę, ilość tego enzymu zmniejsza się z wiekiem, przez co osoby starsze mogą mieć trudności z trawieniem mleka.

Dania dla seniora powinny być delikatnie doprawione, należy ograniczyć ilość cukru i soli dodawanych do dań. Warto natomiast przyprawiać dania ziołami.

Do picia senior powinien dostawać przede wszystkim wodę, poza tym słabe herbaty, najlepiej ziołowe ( poza tym białą, zieloną, czerwone, herbaty owocowe) okazjonalnie może pić soki (najlepiej świeżo wyciskane).

Najważniejsze

Dieta osób chorych musi być układana ze szczególną ostrożnością i uwzględniać zalecenia lekarza dotyczące danego schorzenia.

Senior powinien jeść 4-5 lekkich posiłków dziennie, żeby nie obciążać układu pokarmowego.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!