1. Praktyki religijne i rozwój duchowy
Seniorzy bardzo często są zaangażowani w praktyki religijne. Modlą się i jeśli mają taką możliwość uczestniczą w mszach i nabożeństwach. I właśnie praktyki religijne sprawiają seniorom ogromną przyjemność. Jeśli senior jest mobilny, możesz zaprowadzić go do kościoła, jeśli nie może się przemieszczać, na pewno ucieszy go msza w TV lub radio. W dobie pandemii covid bardzo popularne stało się emitowanie mszy na żywo, nawet z małych świątyni. Nabożeństwa udostępniane są np. w mediach społecznościowych. Senior na pewno będzie zadowolony jeśli będzie mógł oglądać mszę nadawaną z kościoła, który zna.
Poza uczestnictwem we mszy seniora powinna ucieszyć też wspólna modlitwa, słuchanie pieśni religijnych czy czytanie książek o tematyce religijnej.
2. Ludzie
Seniora bardzo często cieszy nawet najmniejszy kontakt z ludźmi, najowocniejszy jest oczywiście kontakt z osobami bliskimi – rodziną i przyjaciółmi, ale nawet krótka pogawędka z sąsiadem czy listonoszem może bardzo poprawić nastrój. Dlatego jeśli możesz, spraw, żeby senior miał kontakt z osobami z jego otoczenia. Jeśli senior nie może przyjmować gości warto pozwolić mu na kontakt poprzez rozmowy telefoniczne i videorozmowy. Nawet osoby, które nie są w stanie mówić, ucieszą się na widok członków rodziny machających do kamery.
3. Powrót do przeszłości
Seniorzy bardzo często nie pamiętają co jedli na śniadanie, ale są w stanie wspominać dawne czasy. Lubią wracać myślami do czasów młodości, kiedy byli zdrowi i sprawni. Jest co najmniej kilka sposobów na powrót do przeszłości. Sprawdzi się tu oglądanie starych filmów, słuchanie muzyki z czasów młodości seniora, jego ulubionych piosenek. Słuchanie muzyki może być przyjemne nawet dla seniorów, którzy nie utrzymują logicznego kontaktu. Podopiecznym, którzy są świadomi można prezentować albumy ze zdjęciami sprzed lat i fotografie z internetu przedstawiające miejsca, które znają.
4. Krzyżówki, szarady, rebusy
Seniorom sprawnym intelektualnie radość sprawiają działania, które pozwalają ćwiczyć mózg. Osoby starsze bardzo często lubią rozwiązywać krzyżówki, nawet jeśli nie twój podopieczny nie jest w stanie pisać samodzielnie, możesz czytać mu hasła i pozwalać na podanie rozwiązania. Niektórzy seniorzy są zainteresowani współczesnymi formami rozrywki, lubią np. rozwiązywać sudoku na tablecie. Jeśli senior jest na tyle sprawny, że może korzystać z takich form rozrywki, warto mu je proponować. Zadanie tego typu nie tylko pozwalają zachować sprawność umysłu, ale też dostarczają rozrywki i pomagają zwalczyć nudę, co z kolei sprawia, że opiekunka jest mniej obciążona.
5. Drobne przyjemności
Uśmiech na twarzy seniora mogą wywołać bardzo małe rzeczy. Warto poznać człowieka, którym się opiekujemy. Radość może sprawić przygotowanie ulubionego deseru, ustawienie na stole wazonu ze świeżymi kwiatami czy założenie ulubionej apaszki. Kluczem do wywołania uśmiechu jest empatia i pamiętanie o tym, że senior, nawet bardzo schorowany, mający problemy z mówieniem i rozumieniem, ma prawo do tego, żeby utrzymać możliwie wysoką jakość życia.