Choć w obiegowej opinii grypa to niemal to samo co przeziębienie, prawda jest zupełnie inna. Choć pierwsze symptomy tych dwóch chorób mogą być podobne, to już sam przebieg jest inny. Grypa to duża poważniejsza przypadłość, która może skutkować poważnymi powikłaniami, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku.
Grypa czy przeziębienie?
Zaczyna się tak samo, ogólnym złym samopoczuciem, któremu towarzyszyć może katar, kaszel i podwyższona temperatura ciała. W przypadku przeziębienia na tym się kończy – łagodna infekcja górnych dróg oddechowych nie niesie za sobą praktycznie żadnych innych dolegliwości. W grypie jest inaczej. Chorzy często uskarżają się na bóle całego ciała – bóle mięśni oraz bóle kostno-stawowe, a czasem nawet na ból skóry. Grypa często przebiega z wysoką temperaturą, nawet do 40 stopni. Przebieg choroby jest gwałtowny, grypa przychodzi i dosłownie ścina z nóg. Chory nie ma siły, nie ma apetytu, jest apatyczny, dużo śpi. Grypa trwa dłużej niż przeziębienie. Jak mówi przysłowie, przeziębienie leczone trwa tydzień, a nieleczone 7 dni, z grypą jest inaczej, ta potrafi wykluczyć z normlanego funkcjonowania na 2,m a czasem nawet 3 tygodnie. O ile zwykłe przeziębienie można leczyć w domu, z grypą lepiej udać się do lekarza.
Grypa – leczenie
Choremu na grypę lekarz zaleci przede wszystkim leczenie objawowe czyli takie, które pomoże uporać się z objawami (katar, kaszel bóle głowy i gardła, bóle mięśni, kości i stawów, gorączka, uczucie rozbicia), ale może włączyć również leki o działania przeciwwirusowym. W leczeniu grypy zastosowania nie mają antybiotyki, gdyż grypa nie jest chorobą bakteryjną (a antybiotyki zwalczają tylko bakterie, nie mają działania wiurusbójczego). Owszem, lekarz może włączyć antybiotyk, ale pod warunkiem, że stwierdzi nadkażenie bakteryjne.
Grypa – postępowanie
Oprócz podawania leków zaleconych przez lekarza choremu trzeba zapewnić dużo odpoczynku i pilnować, aby jego organizm był odpowiednio nawodniony, u osób starszych o odwodnienie jest bardzo łatwo. W walce z chorobą mogą pomóc również domowe sposoby – np. syropy z czosnku, cytryny i miodu czy syrop z cebuli. Przydatny może okazać się termofor i dodatkowy koc – może być także termiczny, bo chorujący na grypę często mają wysoką temperaturę, a przy niej dreszcze i odczuwają dotkliwe zimno. Ważne jest również aby nie unikać świeżego powietrza, należy często wietrzyć pokój, w którym mieszka senior (oczywiście wtedy, gdy podopieczny w nim nie przebywa).
Grypa – dlaczego jest taka niebezpieczna dla seniorów?
Grypa dla młodego człowieka zazwyczaj okazuje się być niegroźną infekcją. Choć jej przebieg bywa męczący i osłabia organizm, to silny młody człowiek zazwyczaj wychodzi z niej bez szwanku. Z seniorami jest inaczej, grypa może mieć dla nich bardzo poważne skutki. Do powikłań po grypie zaliczamy m.in. zapalenie płuc, niewydolność oddechowo-krążeniową, zapalenie płuc, zapaleni opon mózgowych czy zapalenie mięśnia sercowego. Wszystkie te powikłania są dla seniorów wyjątkowo niebezpieczne, a każde z nich może okazać się śmiertelne.