Co zyskuje a co traci opiekunka wyjeżdżając na zlecenie?

Praca opiekuna, jak każde zajęcie, ma swoje wady i zalety. Czy warto więc interesować się taką formą zarobkowania? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Bilans zysków i strat dla każdego będzie inny. 

 

Zalety

 

Zalet pracy w charakterze opiekuna jest wiele, należą do nich przede wszystkim:

 – Wysokie zarobki – praca opiekunki pozwala zarobić przyzwoite pieniądze. O ile w Polsce opiekunek najczęściej poszukują Zakłady Opiekuńczo Lecznicze oraz instytucje takie jak MOPS czy GOPS (Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej) i oferują swoim pracownikom najniższą krajową, o tyle wyjazdy zagraniczne to najczęściej wyjazdy do prywatnych domów, gdzie opiekunka opiekuje się jednym podopiecznym i otrzymuje za swoją pracą stosunkowo wysokie wynagrodzenie. Opiekunki w Niemczech zarabiają około 1.500 Euro + premie, co daje około 7.000 zł!

 – Możliwość podjęcia pracy natychmiast, bez kwalifikacji – chcesz pracować? Jeśli twój niemiecki jest przynajmniej komunikatywny, możesz zaczął pracę właściwie natychmiast. Nie musisz mieć wykształcenia kierunkowego, nie musisz mieć doświadczenia, nie musisz kończyć kursów. Wystarczy, że zgłosisz się do agencji, a wyjazd do pracy może nastąpić nawet w ciągu kilku dni. Jeśli nie znasz niemieckiego, firma wyśle Cię na kurs, za który, jeśli będzie taka potrzeba, zapłaci. (Koszt kursu zostanie potem potrącony z wynagrodzenia).

 – Poznanie innego kraju – praca opiekunki to także możliwość podróżowania, zobaczenia innego kraju, poznania innej kultury, osłuchania się z językiem, poszerzania horyzontów. 

Wady

Praca opiekunki, jak każda inna praca, nie jest pozbawiona wad. Do tych, o których doświadczone opiekunki mówią najczęściej, należą:

 – Rozłąka z rodziną – prawie wszystkie opiekunki podkreślają, że to najtrudniejszy element ich pracy. Rozstania z najbliższymi są trudne, a pobyt z daleka od domu łączy się z tęsknotą. Panie, które mają za sobą choćby jeden wyjazd podkreślają, że tęskni się nie tylko za mężem czy dziećmi, ale także za krajem. Za językiem polskim, za polską kuchnią, za polską mentalnością. Tęsknota potrafi przyjść w najmniej oczekiwanym momencie, np. podczas robienia zakupów, kiedy ograniczenia językowe sprawiają, że nie można dopytać o szczegóły oferty, albo kiedy polskie produkty nie są dostępne. 

 – Wymagająca praca – panie, które poznały już charakter pracy opiekunki zauważają, że jest to praca bardzo wymagająca. Żeby podołać obowiązkom trzeba być nie tylko pracowitym, ale także silnym fizycznie i odpornym psychicznie. „Jeśli komuś się wydaje, że rano poda podopiecznemu śniadanie, w południe obiad, a wieczorem kolację i na tym jego praca się skończy, to jest w dużym błędzie.” – mówi Pani Teresa i podkreśla, że obowiązki fizyczne związane z higieną czy podawaniem posiłków nie są tak wyczerpujące jak ciągłe czuwanie i dbanie o nastrój chorego. „To praca 24 godziny na dobę.”  -dodaje na koniec.

Zdając sobie sprawę z tego, jakie są zalety i wady pracy opiekuna, można dokonać kalkulacji i zadecydować, czy praca w takim charakterze będzie dla nas atrakcyjna. Co zyskuje a co traci opiekunka wyjeżdżając na zlecenie? To, co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą – i odwrotnie. Dla osób samotnych wyjazd z kraju może nie być problem, a wręcz okazją do poznania nowych ludzi, być może nawet przyjaciół. Wysokie zarobki mogą za to innym nie rekompensować rozłąki z bliskimi. Warto jednak próbować, bowiem tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono. Być może praca opiekunki osób starszych to idealne zajęcie dla Ciebie? Nawet jeśli do tej pory o tym nie myślałaś. 

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!