Zwyczaje świąteczne na terenie Niemiec

Boże Narodzenie w Niemczech

Co kraj, to obyczaj – mówi przysłowie. Zwyczaje bożonarodzeniowe też różnią się między sobą w zależności od kraju, a nawet regionu. Dziś opowiemy wam o tym, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia u naszych zachodnich sąsiadów i czym różnią się od tych obchodzonych w Polsce.

Kiermasze i jarmarki

W Niemczech bardzo popularne są kiermasze i jarmarki bożonarodzeniowe, czyli Weinachtsmärkt. Niemcy bardzo je lubią i tłumnie odwiedzają. Te ogromne, kolorowe i wesołe „miasteczka” bożonarodzeniowe zachwycają rozmachem, można tam kupić wszystko, co kojarzy się ze świętami, posłuchać kolęd, zjeść pieczone specjalnie na tę okazję pierniczki czy napić się grzanego wina.

Bardzo popularne są również kalendarze adwentowe.

Skromna Wigilia

Niemcy obchodzą wigilię, ale robią to dużo skromniej niż Polacy. Wigilia jest dla nich raczej ostatnim dniem przedświątecznych prac. Nie ma tradycyjnej pasterki, a do kościoła chodzi się po południu. Po powrocie rodzina zasiada do kolacji, która jest bardzo skromna, czasem składa się jedynie z sałatki ziemniaczanej. Nie ma zwyczaju dzielenia się opłatkiem, za to każdy z domowników i gości znajduje pod swoim talerzem pieniążek na szczęście. Dzieci dostają dodatkowy talerz z owocami i bakaliami. Prawdziwe świętowanie rozpoczyna się 25 grudnia.

Prezenty

Prezenty nasi sąsiedzi rozpakowują dopiero 25 grudnia, nie znajdują ich pod choinką, ale ułożone na stole. Niemieckim dzieciom prezenty przynosi Dzieciątko Jezus lub Święty Mikołaj. Temu ostatniemu często towarzyszy Knecht Ruprecht, postać negatywna, która starszy rózgą.

Choinka

Niemiecka choinka prawie nie różnic się od tej, jaką zobaczyć możemy w polskich domach. Do Polski zwyczaj ubierania choinki przywędrował zresztą prawdopodobnie właśnie z Niemiec. Na niemieckich choinkach zobaczymy lampki, bombki i inne ozdoby. Wśród bombek możemy znaleźć taką, która ma kształt… ogórka. Nie do końca wiadomo skąd wziął się zwyczaj wieszania ogórka na choince, ale ukrywa się go między gałązkami, a ten, kto go znajdzie, będzie miał szczęście przez cały kolejny rok.

Potrawy

Tak, jak wspominaliśmy, wigilijna kolacja jest skromna, często to tylko sałatka ziemniaczana i/lub pieczona kiełbasa. Niemcy w wigilię nie zachowują postu, nie jedzą karpia.

Najważniejszym świątecznym posiłkiem jest obiad w pierwszy dzień świąt, serwuje się wtedy pieczoną gęś, tu ciekawostka – często jest to gęś sprowadzana z Polski, dziczyznę, inne mięsa i pieczone kiełbaski. Popularne są również dania z kiszonej kapusty. Świąteczny obiad kończy się deserem, podczas którego nasi zachodni sąsiedzi zajadają się cistami, nie może zabraknąć wśród nich słynnego Weihnachtsstollen, czyli bożonarodzeniowej strucli z rodzynkami i bakaliami. Popularne są również pierniki. Ulubionym bożonarodzeniowym napojem Niemców jest grzane wino.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!