Zaginięcie osoby starszej- jak unikać i jak sobie radzić w krytyczej sytuacji

Często osoby starsze borykają się z typowymi dla zaawansowanego wieku problemami z pamięcią i rozkojarzeniem.

Poza oczywistymi problemami w codziennym funkcjonowaniu seniorów z demencją (o których już nieraz pisaliśmy) zanikająca pamięć niesie ze sobą jeszcze jedno, poważne zagrożenie. Dotyczy ono w szczególności osób sprawnych fizycznie. Mowa o zaginięciach spowodowanych brakiem orientacji. Podopieczny wychodzi na chwielę z domu, przechodzi kilka ulic i nie potrafi znaleźć drogi powrotnej.

Problemy z pamięcią mogą wystąpić nie tylko w przypadku demencji.  Borykają się z nimi również osoby, które przeszły udar, wylew, chorobę Alzheimera. Mogą one również wystąpić wskutek urazów i wypadków.

Jeśli nasz Pacjent jest już w zaawansowanym momencie choroby i nie opuszcza samodzielnie mieszkania, warto zadbać o to, by drzwi i okna w domu, w którym mieszka osoba chora były w odpowiedni sposób zabezpieczone. Również drzwi wewnątrz domu powinny być dokładnie sprawdzone i np. pozbawione zasuwek oraz zamków. Dzięki temu unikniemy ryzyka zatrzaśnięcia się przez naszego Seniora w danym pomieszczeniu. W przypadku jego nagłego zniknięcia warto rozpocząć poszukiwania od najbliższego przystanku (np. autobusowego). Często osoba starsza chce odwiedzic swoich znajomych, dalszą rodzinę i kieruje się w stronę przystanku lub stacji.

Jeśli nasz Podopieczny przed chorobą był czynnym kierowcą, należy również zabezpieczyć dostęp do kluczyków samochodowych. Istnieje bowiem duże ryzyko, że nasz Senior będzie chciał z nich skorzystać.

Jeżeli Podopieczny czasem jeszcze samodzielnie opuszcza mieszkanie (stan zdrowia na to pozwala) warto jest zadbać o to by:

– zawsze mieć kontakt z naszą osobą starszą. Pamiętajmy, by Senior miał przy sobie naładowany telefon komórkowy z wpisanymi do najbliższych numerami telefonów

– na wewnętrznej stronie ubrania Podopiecznego należy wszyć "metki" z imieniem, nazwiskiem, adresem i numerem kontaktowym, pod który należy dzwonić w przypadku, gdy dana osoba nie będzie wiedziała, jak wrócić do domu

– na ubraniach (lub na kartce, którą Senior ma w kieszeni) należy wypisać choroby oraz lekarstwa, które stale przyjmuje.

– warto jest również znać ubrania naszego Podopiecznego ( w przypadku zaginięcia łatwiej będzie nam je opisać przy zgłoszeniu)

– należy również znać ulubione miejsca naszego Seniora (dobrze czasem z nim się wybrać na wspólny spacer)

Pamiętajmy, że w przypadku, gdy dojdzie do zaginięcia osoby starszej w pierwszej kolejności należy poinformować o tym policję (bardzo ważne jest, by przekazać policji aktualne zdjęcie osoby zaginionej). Warto skontaktować się z najbliższymi szpitalami. Należy również przeszukać najbliższą okolicę. Pomocne w poszukiwaniach mogą okazać się media społecznościowe. Dobrze jest zamieścić informację o zaginięciu wraz ze zdjęciem z prośbą o udostępnianie.

Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż zmagać się ze skutkami danego zdarzenia- tym bardziej bądźmy czujnie w opiece nad osobami starszymi.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!